Біг і місія: як долучити до регулярного спорту мільйон українців

Український юрист і англійський айтішник привнесли в Україну культовий міжнародний біговий рух і планують залучити до нього мільйон українців.

Три роки поспіль щосуботи о 9 годині ранку в десяти містах України проходять безкоштовні забіги на 5 кілометрів. Їх організовує громадська організація Runday, створена за форматом популярного міжнародного бігового руху - parkrun*.

* Parkrun (паркран) - щотижневі аматорські забіги на дистанцію 5 км, які проводяться в міських парках в 22 країнах світу. Забіги безкоштовні для всіх учасників, потрібна тільки одноразова реєстрація на сайті. Організацією заходів займаються самі бігуни і волонтери.

Як все починалось

Все почалося одного ранку у березні 2016 року з пробіжки старих друзів — юриста Олександра Ружицького та айтішника з Оксфорда Ієна Бірдера.

"На тому тренуванні в межах підготовки до пів марафону нам потрібно було пробігти 10 кілометрів, і Ієну це було складно, - згадує Олександр Ружицький, партнер юридичної компанії EVERLEGAL. - Тоді Ієн і розповів мені про британський parkrun, де бігають лише по п'ять кілометрів, але регулярно, щосуботи".

Ідея сподобалася, і друзі вирішили відкрити parkrun в Україні. Ось тільки британці, засновники і власники цієї спортивної франшизи, ініціативу не підтримали. Можливо, 2016-й рік видався їм не найвдалішим для розвитку бігу в нашій країні. У будь-якому випадку, України поки немає серед 22 країн від Намібії до Нової Зеландії, де офіційно існує parkrun.

Олександра та Ієна відмова не зупинила, а стимулювала створити власний рух такого ж формату - Runday.

Сайт і додаток для фіксації фінішного часу бігунів створила ІТ-компанія Бірдера - VEEDOO. Іан або Ієн, як називають його українською, приїхав до Києва майже десять років тому і запевняє, що відразу закохався в місто, а його улюблена бігова локація - звичайно, Труханів острів.

"В Європі не так багато міст, в центрі яких ви знайдете піщаний пляж, - запевняє він, - Плюс це чудова територія для спортивних активностей: пробіжок і велопрогулянок".

Там Олександр і Ієн і провели 31 липня 2016 року свій перший забіг. Брати участь у ньому запросили своїх друзів. Через пів року компанія Ружицького зареєструвала громадську організацію, а ще за деякий час співзасновники орендували офіс в одному з найстаріших районів Києва, на Подолі, найняли бухгалтера, графічного дизайнера і менеджера.

"Спочатку ми з Ієном виділяли один день на тиждень для Runday, - згадує Ружицький, - але коли стало зрозуміло, що цього занадто мало, ми найняли менеджера проекту. Сьогодні ним є Олена Лащенко".

Олена координує діяльність волонтерів кожної з одинадцяти локацій runday. У Києві їх дві,  а ще забіги відбуваються у Львові, Тернополі, Івано-Франківську, Коломиї, Харкові, Маріуполі, Краматорську, Сєвєродонецьку та Одесі.

Головні принципи Runday: доступність, регулярність, волонтерство

Засновники спільноти так пояснюють її головні складові: "По-перше, це доступно. Будь-хто може зареєструватися і пробігти з нами п'ять кілометрів. Це безкоштовно і нескладно. По-друге, це регулярно, а для бігунів важлива стабільність. Раніше нас часто запитували в Фейсбуці, чи відбудеться забіг в найближчу суботу, а тепер всі знають, що він буде у будь-якому випадку. І третє - це волонтерство".

Волонтерство - окрема важлива тема Runday. Волонтерити на забігу вважається не менш важливим, ніж бігати. А дехто, як, наприклад, Ремі Бойссоннас, вважає, що навіть важливіше. Ремі з Франції, живе в Україні багато років, каже, що Київ - його улюблене місто, а волонтерство в Runday - улюблене заняття.

"Всі українці дивуються, коли дізнаються, що я приїхав з Франції волонтерити тут", - сміється він. Вже кілька років чоловік навчає французької в розмовних клубах, а зараз поєднує це з бігом. Вірніше, бігає Ремі нечасто, а волонтерить на локації Runday на Трухановому острові - регулярно. Обидва засновника Runday також працюють волонтерами на своїх забігах.

Волонтер проводить розминку, представляє учасників забігу одне одному, якщо вони не знайомі, вітає новачків, зустрічає бігунів на фініші і фіксує їхній результат за допомогою додатка, завантаженого на телефон. 

Після забігу та заминки всі бажаючі відправляються на сніданок. Це вже традиція. "Спілкування - важлива частина кожного забігу", - підкреслює Ремі. У Києві на Трухановому smalltalk проходить в основному англійською, і для деяких бігунів це додатковий мотив бути тут по суботах. Також іноземці полюбляють runday в Одесі і там теж часто можна почути англійську мову.

Наприклад, Наталії Кияк, яка бігає з Runday вже два роки, дізналася про цей біговий рух в соцмережах. "Мені настільки подобається і ця локація, і атмосфера, що не хочеться нічого іншого, - каже вона. - Ну, і можливість попрактикувати тут мою англійську, не приховую, теж важлива". Після забігу Наталія завжди залишається на загальний сніданок в кафе, щоб поговорити.

Місце зустрічі іноземних бігунів

Інтернаціональна команда учасників - друга особливість клубу, крім незвичного для України формату регулярних безкоштовних забігів.

"Справа в тому, - пояснює Ружицький, - що першою мовою нашого сайту була англійська. Мабуть тому, що його робив британець. Саме це, швидше за все, і призвело до того, що склад учасників і волонтерів у нас настільки інтернаціональний".

У Runday бігають багато любителів parkrun з інших країн, коли вони в Києві. Тут часто бувають бігуни і волонтери з Австралії, США, ПАР і більшості країн Європи. "Це (залучення іноземців - ред.) не було нашою метою, - запевняє Ружицький, - але ми це підтримуємо".

Сам він ніколи ще не бігав за кордоном в рамках parkrun, зате брав участь в забігах Runday майже по всій Україні. Його улюблена локація - у Львові, другому місті, де з'явився Runday. Там, за словами Олександра, збирається найбільше бігунів.

Як Runday намагається змінити країну

Особлива історія у локацій Runday на сході України. У чотирьох містах регіону місця для бігу запропонувала відкрити ООН в рамках однієї з своїх програм розвитку.

В одному з них, Маріуполі, бігає Роман Борщ, який є учасником Runday вже три роки. Він бігав на обох локаціях в Києві, одна з яких знаходиться на Трухановому острові, а друга - на набережній житлового масиву Оболонь, а зараз бігає в Маріуполі.

"Там не така приємна локація, як на Трухановому острові, - каже Роман, - є підйоми і спуски, зате можна купатися у морі відразу ж після забігу". Три роки тому на забігу Runday в Києві чоловік поставив свій персональний рекорд на дистанції в п'ять кілометрів - 19 хвилин і 52 секунди.

Хорошим прикладом співпраці спільноти із органами місцевого самоврядування її засновники вважають Коломию в Івано-Франківській області.

"Один з коломийчан бігав кілька разів з нами і загорівся ідеєю відкрити локацію у себе", - розповідає Олександр Ружицький. Цю ініціативу побачив та підтримав мер міста, і в місцевому парку невдовзі навіть прискорили прокладення доріжки у межах нашого маршруту.

Втім, хоч на забігах Runday і фіксується час фінішу, ця спортивна ініціатива - не про результати. Організатори вбачають соціальну місію клубу в оздоровленні українців. Серед його учасників - чоловіки та жінки різного віку та фізичних здібностей, люди з інвалідністю.

Runday - це більше про здорову звичку, ніж про спортивні досягнення.

Можливо тому цей рух поки не є масовим в Україні. У Runday немає виснажливих тренувань, тут не ставлять техніку бігу і не готують до марафонів.

Сьогодні мало хто з українських бігунів-аматорів бігає просто для здоров'я і гарного самопочуття, обмежуючись невеликими дистанціями в 5-10 км. Найчастіше мотивацією стає участь в змаганнях і мрія пробігти спочатку напівмарафон, а потім - і марафон.

Тому у країні, де навіть в аматорських клубах головне - змагальність і результат, така ініціатива і не могла одразу завоювати значну популярність.

Мета - мільйон бігунів! - та способи її досягнення

Сьогодні на сайті Runday зареєстровано більше 7 000 чоловік, які коли-небудь бігали, волонтерили або ще тільки збираються. Засновники вважають, що цю цифру з часом реально збільшити до мільйона. "Вона росте постійно, - розповідає Ружицький, - і, можливо, поки ми зараз говоримо з вами, хтось іще реєструється".

"Parkrun в Британії з населенням у 80 мільйонів прийшов до цифри в один мільйон учасників через вісім років", - додає він і ділиться планами щодо популяризації клубу.

Один з кроків - зробити власний мобільний додаток для бігунів. Там можна буде відстежувати свій прогрес, отримувати віртуальні, а згодом і не тільки, винагороди за найбільшу кількість пробігів і волонтерства, спілкуватися з іншими, ділитися результатами в соцмережах і так далі.

Також Ружицький і Бірдер мріють про проведення форуму Runday, на якому любителі бігу з усієї країни зможуть спілкуватися, обмінюватися досвідом, обговорювати розвиток бігу в Україні ну і звичайно - виходити на спільні пробіжки.

Теоретично, заснувати власну нову локацію для Runday може кожен при виконанні певних умов. По-перше, таке бажання має бути серйозним. Тому Олександр та Ієн проводять співбесіди з потенційними організаторами, щоб з'ясувати їхню мотивації.

По-друге, потрібно бути готовим взяти на себе частину витрат за відкриття локації. Йдеться про суму близько 10 тисяч гривень, в яку входить вартість атрибутики та реклами. "Це не тому, що ми не хочемо оплатити все самі, а щоб переконатися, що новим організаторам це справді потрібно і вони готові у відкриття нової локації інвестувати", - каже Олександр.

Разом з тим, зараз головна мета клубу - не створення нових локацій, а популяризація існуючих та збільшення відвідуваності.

"Нескладно відкрити локацію, складніше забезпечувати регулярність забігів", - підкреслює Олександр і наводить як приклад Словенію. За деякий час після відкриття локації у Любляні довелось призупинити там діяльність, оскільки місцевий організатор змінив країну проживання, а заміни йому не знайшлось.

Головна мета клубу сьогодні - не відкриття нових локацій, а популяризація бігу серед існуючих.

Здавалося би, що може бути простіше одного забігу на 5 км в суботу? Але спробуйте організовувати їх щосуботи без винятків. У Runday запевняють, що за три роки забіг скасували лише одного разу - через шторм в Одесі.

У майбутньому організатори бачать забіги Runday в кожному обласному центрі України і в більшості районних. "Нашу ідею легко масштабувати", - переконаний Ружицький.

Більшу увагу планують приділити віддаленим районним центрам та селам. Бо у столиці та великих містах є безліч альтернатив Runday, а в менших населених пунктах майже нічого не відбувається".

Зараз співзасновники ведуть пошук надійного постійного партнера, який би підтримав фінаносово біговий рух та допоміг масштабуватись. "Поки це нелегко через незвичний в порівнянні з традиційними забігами формат, - констатує Ружицький, - але я впевнений, що це питання часу”.

У більшості країн, де існує прототип Runday parkrun, його підтримує місцева влада, вбачаючи в цьому суспільну користь. Адже населення долучається до активного способу життя.

В Британії лікарі радять пацієнтам parkrun як засіб для лікування і профілактики багатьох хвороб. “Хочеться, щоб і в Україні біг замінив таблетки", - каже співзасновник Runday Олександр Ружицький.

Стрічка новин