Ще у 2005 році Полтавська міська рада прийняла рішення про встановлення пам'ятника українському гетьману, одному із учасників Полтавської битви Івану Мазепі

Питання увічнення пам'яті гетьмана завмерло на етапі проведення 2-го фінального туру.

Розмови про встановлення пам'ятника гетьманові Івану Мазепі ведуться з 2000 року. У результаті 26 листопада 2005-го міська рада попереднього скликання на виконання указу Президента прийняла рішення про увічнення постаті Івана Мазепи. Тоді оголосили відкритий конкурс на кращий ескіз пам'ятника. Участь у ньому взяло близько 10 конкурсантів, роботи присилали з усієї України. Журі обрало 2 кращих проекти: перший київського скульптора Білика та полтавського архітектора Шевченка, другий – полтавських митців Шулика та Коршунова. 2-й етап конкурсу, у якому і мали брати участь ці 2 роботи, так і не відбувся.

Існує думка, що задля досягнення історичної справедливості треба встановити пам'ятники всім 3-м основним особистостям Полтавської битви: Петра І вже відзначили, черга – за постаментами Карлу ХІІ та Івану Мазепі. До речі, конкурсанти в основному бачили майбутній постамент українському гетьману в повний зріст, як і монумент Петру І.

Щодо місця встановлення у Полтаві пам'ятника Мазепі, то у 2005-му, коли журі надавало перевагу одній з робіт, визначили і місце.

Пам'ятник Івану Мазепі мав бути тут – на початку Каштанової Алеї, на місці кулі, встановленої на честь 1100-річчя Полтави.

У 2005 ніякі опитування громадської думки щодо встановлення постаменту не проводилися. Хоча ця історична постать, на думку головного художника міста Ірини Особік, не така вже й резонансна. Полтавці ж до встановлення пам'ятника одному з українських гетьманів ставляться неоднозначно.

За іронією долі, постамент Івану Мазепі міг знаходитися за кілька метрів від місця, де планують встановити пам'ятник іншій неоднозначній постаті української історії – Симону Петлюрі.

Стрічка новин