На Полтавщині вшанували пам'ять жертв політичних репресій

Щороку в третю неділю травня Україна відзначає День пам'яті жертв політичних репресій. Одним із символів тих страшних подій є урочище Триби, що під Полтавою, - місце перепоховання останків жертв масових розстрілів 1937-1938 років. Цього року традиційно у Трибах відбувся урочистий мітинг, під час якого хвилиною мовчання вшанували всіх, хто загинув від дій тоталітарного режиму. У заході взяли участь голова облдержадміністрації Олег Синєгубов, його заступник Катерина Рижеченко, представники профільних департаментів ОДА, депутати обласної ради, громадськість.

Тут, в урочищі Триби, між селами Макухівка і Копили у квітні 1990 року перепоховали залишки близько 200 закатованих людей. А у 1995 році на місці перепоховання жертв Великого терору встановлено пам’ятний знак та відкрили меморіальний комплекс.

Це пам’ятний знак з п’яти хрестів на насипному кургані. За задумом автора поекту, у середохрестя центрального хреста композиції вставлена зірка з п’ятьма променями. Таке рішення символізує протистояння радянської тоталітарної влади християнським та загальнолюдським цінностям. Композиція меморіального комплексу постійно поповнюється, зокрема, родичі жертв самостійно встановлюють пам’ятні таблички з їх іменами і фото, створюючи символічні поховання. Такі таблички розміщені на деревах та навколо пам’ятного знаку. В Україні в 1937-1938 роках було засуджено 262 тисячі людей, із них 122 тисячі - до розстрілу, розповідає заступник директора Державного архіву Полтавської області Тарас Пустовіт.

Тарас Пустовіт, заст. директора Державного архіву Полтавської області

- На Полтавщині за неповні два роки було засуджено близько десяти тисяч чоловік. Але десятки тисяч людей були розкуркулені на початку 30-х років, позбавлені виборчих прав на початку 20-х років, проводилися чистки в державних установах. Люди за те, що вони приховували своє минуле, нелояльно ставилися до радянського режиму, вони всі потрапляли на гачок.

Кількість жертв політичних репресій в Україні неможливо підрахувати - це неймовірні цифри. Але Полтавщина - один з найбільш постраждалих від сталінського режиму регіонів, зазначає архівіст.

Тарас Пустовіт, заст. директора Державного архіву Полтавської області

- Я думаю, що велику кількість людей ховати в місті було дуже помітно для населення, хоч це робилося вночі, таємно, але приховати масштаби було дуже складно, тому знайшли місце тут, на околиці Полтави.

Анатолій Банний, член Української Гельсинської спілки

- Одним з них був Володимир Мазур, який після першого приговору трійки дивом залишився живим. І коли він зник, виїхав у Донецьк і там розповів, що був під розстрілом і хоче переїхати в Середню Азію, його при посадці на потяг зняли НКВСівці, привезли в Полтаву і повторно розстріляли.

Як зазначив голова Полтавської облдержадміністрації Олег Синєгубов, репресії безпосередньо торкнулися й його сім’ї.

Олег Синєгубов, голова Полтавської ОДА

- Мій прадід був підданий репресіям, у 1933 році його заслали на Північ, і після того у 34-му  розстріляли, тому я через свою сім’ю знаю, як це. І дійсно, ми маємо зробити висновки, надати оцінку такому нещадному сталінському режиму. І щоб майбутні покоління  знали правдиву історію, і робили висновки, і не допустили навіть найменшого шансу для повторення тих подій.

Голова облдержадміністрації Олег Синєгубов, його заступник Катерина Рижеченко, представники профільних департаментів ОДА, депутати обласної ради та громадськість поклали квіти до пам’ятного знаку на місці перепоховання жертв політичних репресій. Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих від дій тоталітарного режиму. 

Стрічка новин