У фондах Краєзнавчого музею з'явився козацький перстень з Нижнього Поорілля

Нещодавно у новинах ми розповідали про унікальний для Полтавщини перстень із давньогрецьким написом перших століть нашої ери. Його подарував до колекції Полтавського Краєзнавчого музею імені Василя Кричевського один із полтавських пошановувачів музею. І такі подарунки старожитностей – не рідкість. Про золоту прикрасу доби козацтва детальніше розповість Сергій Блавацький.

Цей рідкісний артефакт науковці називають козацький перстень з Нижнього Поорілля. Навіть обламаний наполовину, він не втрачає своєї цінності, адже знайдені аналогічні речі, виготовлені в кінці XVII – початку XVIII століть, були з бронзи. Такий, із вмістом золота, потрапив до рук науковців вперше. 

Олександр Супруненко, кандидат історичних наук, директор Полтавського краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Подарував нам його лубенський краєзнавець Іван Васильович Бовкун, колишній співробітник музею, який знайшов його біля села Ливенське. Почав придивлятися до цієї речі, адже мідь була дуже схожа на ознаки там золота.

І дійсно, як розповідає Олександр Супруненко, коли зробили аналіз перстня, з’ясувалося, що він виготовлений із золото-мідного сплаву з переважанням міді. 

Олександр Супруненко, кандидат історичних наук, директор Полтавського краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Подібні перстні виготовляли представники збіднілої шляхти, але, як відомо, всі блискучі метали дуже погано зберігаються, і цей втрачений, швидше за все, навіть перерубаний в якихось історичних подіях, бо половинки його немає, але ось інша половинка з гербом зберіглася.

Тож, навіть така невеличка, напіввтрачена річ яскраво представляє козацьку епоху, резюмує відомий археолог.

Сергій Блавацький, журналіст

- Козацький перстень з Нижнього Поорілля вже опублікований ось в цьому «Збірнику наукових статей «Полтавський Краєзнавчий музей», тут, зокрема, йдеться: «Це уламок перстня з тонким щитком округлої форми, на якому вміщений карбований ненобілітований герб у вигляді так званого палаючого серця, увінчаного короною в оточенні з обох боків стилізованих пагонів. До речі, подібні перстні носили представники небагатої шляхти і заможні козаки у другій половині XVII-початку XVIII століть. Проте більшість із відомих наразі прикрас виготовлені з бронзових сплавів, а от знахідка золотого перстня такого типу трапилася вперше.

Незабаром рідкісна знахідка займе чільне місце в наразі оновлюваній експозиції «Унікальні предмети у зібранні музею» в залі «Скарби світової історії» де представлено мистецтво Стародавнього Єгипту, колекції античної кераміки, зброї, медальєрного та сакрального мистецтва.

Стрічка новин