Людству доведеться навчитися жити з COVID-19 постійно — NYT

Людству доведеться навчитися жити з COVID-19 постійно — NYT

Колективний імунітет залишається занадто віддаленою ціллю.

На початку пандемії коронавірусу існувала надія, що зрештою люди зможуть досягнути колективного імунітету до COVID-19, і вірус не зможе швидко поширюватися. Але через рік COVID-19 тероризує Індію страшною другою хвилею, крім того, хвороба набирає темпів фактично у всіх країнах від Азії до Латинської Америки, пише ДТ з посиланням з на The New York Times.

Зараз експерти стверджують, що COVID-19 мутує занадто швидко, а нові більш трансмісивні варіанти вірусу поширюються дуже легко. Тоді як кампанії вакцинації у більшості країн світу занадто повільні, щоб гарантувати досягнення колективного імунітету найближчим часом.

За таких умов, якщо вірус буде розгулюватися по більшій частині світу, він, швидше за все, стане ендеміком і становитиме постійну загрозу для людства.

За словами професора епідеміології Лондонської школи гігієни та тропічної медицини, доктора Девіда Хеймана, варіанти вірусу часто розвиваються у місцях, де люди збираються у великій кількості, без дотримання жодних запобіжних заходів.

Попри те, що неконтрольований спалах COVID-19 в Індії останнім часом привертає найбільшу увагу, доктор Хейманн каже, що широке поширення вірусу у всьому світі, швидше за все, зробить його постійною частиною людського життя.

В міру того, як все більше людей заражаються вірусом, розвиваючи певний рівень імунітету, а темпи щеплень прискорюються, спалахи COVID-19 в майбутньому не будуть настільки масштабними, як ті, що наразі вирують в Індії та Бразилії. Слід очікувати відносно невеликих спалахів хвороби, які будуть менш смертельними, але постійна загроза нікуди не зникне, вважає професор.

«Це природний цикл життя багатьох інфекцій, які циркулюють серед людей, чи то туберкульоз або ВІЛ. Вони стали ендеміками, і ми навчились жити з ними. Люди постійно отримують нові знання про те, як робити оцінки ризиків і як захищатися від цих хвороб», - каже Хейманн.

Вакцини проти COVID-19 розроблялися швидко, але глобальне розповсюдження препаратів занадто нерівномірне. Оскільки багаті держави отримують найбільше доз вакцин, бідніші країни зіштовхнулися з великими логістичними проблемами щодо розподілу доз, які їм вдається отримати. Крім того, не менш серйозною проблемою є недовіра до вакцин.

Деякі експерти вважають, що занадто повільні темпи вакцинації у глобальному масштабі руйнують надію на повну ліквідацію COVID-19.

Лише дві країни повністю щепили більше половини свого населення, це Ізраїль та Сейшельські острови. Лише кілька інших країн принаймні частково щепили майже 50 відсотків населення, включаючи Велику Британію, крихітний Бутан та США.

Менш ніж 10 відсотків величезного населення Індії вакциновані частково. В Африці цей показник становить трохи більше одного відсотка.

Однак експерти з питань охорони здоров’я заявляють, що невелика кількість країн, переважно острівних держав, відносно вдало тримали вірус під контролем і можуть продовжувати контролювати поширення COVID-19 після вакцинації достатньої кількості людей.

Через суворі локдауни та закриття кордонів Нова Зеландія майже повністю ліквідувала вірус. Епідеміолог з Університету Отаго доктор Майкл Бейкер, який допоміг розробити стратегію реакції на коронавірус у країні, сказав, що Нова Зеландія могла б отримати колективний імунітет, вакцинуючи своє населення, але країна має пройти довгий шлях до цієї мети, адже наразі лише близько 4,4 відсотка жителів Нової Зеландії отримали першу дозу щеплення.

«Всі опитування показують, що в Новій Зеландії досить поширена недовіра до вакцин, але багато людей все-таки активно підтримують вакцинацію. Тому я думаю, що врешті-решт ми досягнемо колективного імунітету ", - сказав доктор Бейкер.

Попри те, що нові щоденні випадки захворювання залишаються високими, кількість смертей знизилася з піку в лютому, що суперечить звичній «схемі» наслідків зростання кількості хворих, за якою в кінцевому підсумку спостерігається висока смертність.

Якщо така тенденція продовжиться, це дає проблиск надії на позитивний сценарій, на який розраховують вчені: навіть якщо коронавірус буде ендемічним захворюванням, він може стати менш смертельним і його поширення можна буде контролювати за допомогою вакцин, які доведеться періодично оновлювати, залежно від мутацій COVID-19.

«COVID-19 може стати ендеміком, але не надто серйозною загрозою для життя. Ймовірно, цей вірус буде більше схожий на застуду», - вважає професор в Університеті Дьюка та Нью-Йоркському університеті Майкл Мерсон.

Стрічка новин