В Шумейковому урочищі цього року планують перепоховання 7 воїнів

В Україні закінчилися тривалі вихідні, цього разу, пов'язані з відзначенням двох дат – Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. 9 травня з нагоди 76-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні відбулося покладання квітів до Меморіального комплексу воїнам Південно-Західного фронту в урочищі Шумейкове нині – Миргородського, раніше – Лохвицького району. Вшановуючи загиблих на фронтах, а зокрема Полтавщина за роки окупації втратила приблизно 221 тисячу людей, голова Полтавської облдержадміністрації Олег Синєгубов наголосив на тому, що Друга світова війна показала героїзм, незламність духу і патріотизм українського народу, і зараз слова «ніколи знову» набувають особливого значення. Сергій Блавацький – далі.

Сергій Блавацький, журналіст

- Шумейкове урочище, що за 15 кілометрів від Лохвиці. Саме тут була написана одна з найстрашніших сторінок Другої світової війни. 20 вересня 1941 року тут була оточена та знищена зведена колона штабів Південно-Західного фронту.

На жаль, свідків того, одного з найбільших боїв Другої світової, біля меморіалу на 9 травня вже не застати. Були цього дня лише кілька ветеранів які, не встигли повоювати. Так 94-річний Іван Ярміш, мешканець Заводського, розповідає: його призвали до війська у грудні 44-го 16-річним юнаком, і поки він проходив військовий вишкіл, Берлін капітулював, а коли ешелонами радянські війська перекидали на Схід, капітулювала й Японія. Іван Іванович говорить: щороку приходить до меморіалу вшанувати воїнів Південно-Західного фронту.

Іван Ярміш, учасник Другої світової війни

- Тут же битва яка була, тут Кирпонос сражався з своїм військом, потрапив в оточення в цьому яру. Баграмян сказав: давайте терміново відступати, бо нас оточують в котел. А Кирпонос сказав: я буду чекати наказу, потім будемо рухатися. Баграмян сказав: як хочете, я рухаюся на Гадяч, а цих захопили тут, в яру, де сховалися, і їх накрили.

В урочищі Шумейкове, за офіційними даними, загинуло 800 бійців, переважно – офіцерського, командного складу Південно-Західного фронту, але історики стверджують, їх було набагато більше – до 3 тисяч.

Олег Синєгубов, голова Полтавської ОДА

- Почуття двоякі. Перше – це, звичайно, гордість за незламний дух українського народу, патріотизм, за героїзм, і друге – це, звичайно, та ціна, яку сплатила зокрема Полтавщина і вся наша країна за ту перемогу, і наразі слова «ніколи знову», вони набувають досить особливого значення, враховуючи ті обставини, які зараз відбуваються в країні, фактично військові дій. І тому ми маємо пам’ятати той урок, який ми винесли, і передавати це нашим дітям і наступним поколінням, щоб дійсно, ніколи знову.

 Присутні, а це були керівники області та району, установ та організацій, ветерани, військові, представники громадськості поклали квіти до вічного вогню та хвилиною мовчання вшанували загиблих. А голова ОДА Олег Синєгубов наголосив на необхідності гідного вшанування та підтримки ветеранів.

Олег Синєгубов, голова Полтавської ОДА

- У нас сьогодні проживає на території області 787 осіб. З них 350 – це безпосередньо учасники бойових дій, інші – за іншими категоріями: діти війни, інваліди війни, і зараз ми маємо піклуватися за кожним.

Меморіальний комплекс в урочищі Шумейкове відкрили 17 вересня 1976-го. Німецький план «Барбаросса» передбачав швидке захоплення Радянського Союзу, але бійці Південно-Західного фронту затримали хід ворожих військ до Києва на 72 години, що вплинуло на перебіг війни. Можна сказати, що тоді, в 41-му, воїни поклали початок перемозі, наголошує директор Меморіального комплексу «Шумейкове урочище» В’ячеслав Гвоздовський, та зазначає, що цей меморіальний комплекс треба розбудовувати, доглядати.

В’ячеслав Гвоздовський, директор Меморіального комплексу «Шумейкове урочище»

- Отакий меморіальний комплекс, звичайно, потребує допомоги, зараз вона дуже потрібна, особливо внизу, там воно все фактично зсовується, зроблений він у 1975-76 роках, то Стелі ми робили реконструкцію, солдату теж, а внизу нічого не робилося. Звісно, потрібна допомога і дуже.

Намагаючись вийти з оточення, в низовині склали голови близько 800 радянських солдат. Зокрема, загинули начальник штабу Василь  Тупіков та член Військової Ради фронту Михайло Бурмістенко. В урочищі був поранений розривом міни та загинув і командувач Південно-Західним фронтом, Герой Радянського Союзу, генерал-полковник Михайло Кирпонос. За 10 років розкопок в цьому урочищі було знайдено останки 43-х бійців. Цього року 20 вересня планується перепоховання ще 7 воїнів. 

Стрічка новин