Україна готується відзначити 8 та 9 травня

Цієї суботи та неділі у світі відзначатиметься День пам’яті та примирення і День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Україна нову традицію відзначення 8 і 9 травня в європейському дусі пам’яті та примирення розпочала у 2014 році. Її новий зміст полягає в переосмисленні подій Другої світової, руйнуванні радянських історичних міфів, в чесному діалозі щодо складних сторінок минулого. А ще – рівному вшануванні пам’яті кожного, хто боровся з нацизмом та відмові від святкування на користь вшанування.

Друга світова війна – найкривавіший глобальний конфлікт, у ході якого загинуло, за різними оцінками, від 50 до 85 мільйонів людей. У ній взяли участь 80% людства, бойові дії велися у двох третинах існуючих на той момент держав. Війна розпочалася 1 вересня 1939 року із вторгнення військ нацистської Німеччини до Польщі, а завершилася 2 вересня 1945-го беззастережною капітуляцією Японії. Під час війни були здійснені найбільші в історії злочини проти людства, зокрема, Голокост, а також уперше і востаннє використана атомна зброя. До армій ворожих сторін було залучено понад 110 мільйонів солдатів.

Для України війна почалася 1 вересня 1939 року із нападу нацистської Німеччини на Польщу. Цього дня німецька військова авіація бомбардувала Львів та інші міста. Україна зробила значний внесок у перемогу над нацизмом і союзниками Німеччини. На боці Об’єднаних Націй воювали українці у складі армій Великої Британії та Канади (45 тисяч осіб), Польщі (120 тисяч), СРСР (більше 7 мільйонів), США (80 тисяч) і Франції (6 тисяч), а також визвольного руху в самій Україні (100 тисяч в УПА). Понад 2,5 мільйона українців були нагороджені радянськими та західними медалями та орденами, більше 2 тисяч стали Героями Радянського Союзу, з них 32 – двічі, а найкращий ас союзної авіації Іван Кожедуб – тричі. Україна понесла величезні  демографічні втрати, які оцінюють у 8-10 мільйонів осіб. 

Наталія Кузьменко, старший науковий співробітник Полтавського Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Загальні втрати, які понесла Полтавщина на фронтах цієї війни, складає близько 180 тисяч чоловік, разом з мирним населенням – близько 230 тисяч, це лише офіційні дані, про які ми знаємо.

Також немає даних про втрати українців в період з 1939 по 41 роки, адже Радянський Союз не вважав їх складовою Другої світової війни, додає науковець.

Наталія Кузьменко, старший науковий співробітник Полтавського Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Зараз ми втратами війни вважаємо людей, які були евакуйовані, вивезені за межі України на Схід, так і на Захід, ті, які постраждали, втративши майно, житло від військових дій чи злочинів нацизму на території Полтавщини.

Український інститут національної пам’яті звертається з проханням до українців цими днями доповнити одяг червоним маком – символом пам’яті. З одного боку він уособлює квітку маку, з іншого – кривавий слід від кулі. Окремо наголошується на важливості неухильного дотримання норм Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» та неприпустимості використання комуністичної символіки під виглядом «прапора Перемоги», а також георгіївських стрічок.

Стрічка новин