Полтавські волонтери допомогли американцю знайти могилу його діда

Американцю українського походження Олегу Войту полтавські волонтери допомогли знайти могилу його діда – Героя Радянського Союзу Михайла Мохова, який похований у Полтаві. Напередодні 9 травня на ній збираються навести лад. І вже чекають в гості онука славного земляка – учасника Другої світової. Як шукали місце поховання полковника – знає Анатолій Васевич.

До голови Полтавського обласного товариства політичних в’язнів та репресованих Анатолія Банного звернулися друзі американця Олега Войта. З’ясувалося, що його дід Михайло Мохов – Герой Радянського Союзу. Похований у Полтаві. Де саме – цього онук не знав.

Анатолій Банний, голова Полтавського обласного товариства політичних в’язнів та репресованих 

- Ми кілька днів шукали, обходили, але нічого не знайшли. Я звернувся до керівництва «СПЕЦ РСУ». І з архіву підняли документи, де значилися відомості про захоронення. Але за ті дати Мохов там не значився, що він похований.

Анатолій Банний продовжив пошуки захоронення по цвинтарях Полтави та околицях. Втім, безуспішно. А тому звернувся до Полтавського Краєзнавчого музею із проханням допомогти у пошуках могили Героя.

Наталія Кузьменко, старший науковий співробітник Полтавського Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Піднявши старі документи, знайшли і реєстри, знайшли і місце розміщення цієї могили. І навіть стару її фотографію. Завдяки чому відповідно, Анатолію Банному вдалося і знайти її. І це один із тих моментів, які ми згадуємо саме сьогодні, – у День пам’яті та примирення.

Отож, Наталія Кузьменко надала чіткі орієнтири місцезнаходження поховання.

Анатолій Банний, голова Полтавського обласного товариства політичних в’язнів та репресованих 

- Західна сторона кладовища центрального, другий ряд від бетонного паркану. І таким чином мені вказівник був, я, дійшовши сюди, почав шукати. І вона мені фото ще перекинула. На фото пам’ятник був чорний. Тоді я міг уже ідентифікувати швидше – не шукати всі пам’ятники підряд.

Поховали героя далеко від центральної алеї. Бо сам іще за життя просив, щоб його могила була поруч із похованням трагічно загиблиго сина.

Про довгоочікувану знахідку Анатолій Банний одразу повідомив Олега Войта – онука Михайла Мохова. І той пообіцяв, як дозволить ситуація із COVID-19, приїхати до України та відвідати могилу діда.

Анатолій Банний, голова Полтавського обласного товариства політичних в’язнів та репресованих 

- Він висловлював велике пошанування полтавцям, які знайшли, відшукали могилу і обіцяв приїхати. І я ж його чекаю, що після того, як короновірус – він не вічний, пан Олег приїде і вшанує своєю присутністю могилу.

Поки що ж там прибрали бур'ян, укріпили таблички з фото та планують і надалі продовжити роботу із облаштування могили Героя Радянського Союзу.

Анатолій Васевич, кореспондент

- Уже сьогодні волонтери та учасники бойових дій на Донбасі обіцяють прийти сюди і навести лад. Вони вирівняють могилки і пофарбують огорожу.

Стрічка новин