У Полтаві презентували книгу, приурочену подіям в урочищі Шумейковому

Сьогодні у Полтавському Краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відбулася презентація книги завідувача сектором пам’яткознавчих досліджень Олега Скирди «У вересні 41-го. Київське оточення: спогади, свідчення, документи». В ній на основі історичних матеріалів автор відтворює картину боїв та виходу з оточення військ Південно-Західного фронту у вересні 1941 року на Полтавщині. Зустріч з автором приурочили до Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

На Полтавщині серед великої кількості пам’ятних місць Другої світової війни одне вирізняється особливо. Це урочище Шумейкове, що у 15 кілометрах від Лохвиці. Саме там, за архівними даними, зведена колона штабів Південно-Західного фронту та 5-ї армії радянських військ потрапила під удар 3-ї танкової дивізії німців та практично вся загинула. Цій та іншим, пов’язаним з оточенням, подіям і присвячена книга. За словами автора, Олега Скирди, цікавитися цією темою він почав з самого дитинства, адже народився неподалік Шумейкового урочища. А починаючи з 2000-го року науковець почав активно працювати в архівах, досліджувати мемуари учасників тих подій.

Олег Скирда, завідувач сектором пам’яткознавчих досліджень Полтавського Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського 

- Але головне – пам’ять. Я їздив велосипедом з села в село, шукав людей, старожилів, які могли щось розповісти про ті події. Я спочатку занотовував все в зошит, пізніше з диктофоном, і все це я компонував.

Тож видання є результатом комплексного, цілісного і всебічного дослідження із залученням широкого кола архівних джерел, наукової літератури. Книга проілюстрована фотоматеріалами й доповнюється списком воїнів Червоної Армії, які загинули, зникли безвісті на території Пирятинського, Чорнухинського, Лохвицького і Лубенського районів. А в заключному слові, підсумовуючи зібрані матеріали, Олег Скирда розмірковує: аби не бійці та командири Південно-Західного фронту, то хід війни міг би бути й іншим.

Олег Скирда, завідувач сектором пам’яткознавчих досліджень Полтавського Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського 

- Коли німецька друга танкова група Гудеріана наступала на Москву, і Москву було вже практично нічим захищати, вона була повернута на південь, на Лохвицю для замикання котла. Потім, коли її назад повернули, вже пішли дощі, вже було важко наступати, і, як пишуть німецькі офіцери, дороги перетворилися в напрямки. І завдяки цим арміям, можливо, хід війни став так, як воно є.

Книга «У вересні 41-го. Київське оточення. Спогади, свідчення, документи» вийшла друком двома накладами по 100 екземплярів. Кошти на це виділили земляки-меценати автора Олега Скирди. Розрахована вона на тих, хто цікавиться періодом Другої світової війни, поціновувачів мілітарної історії, а також на широке коло читачів. 

Стрічка новин