Квіти на кладовищах: живі чи штучні?

Напередодні поминальних днів усі масово скуповують пластмасову поминальну атрибутику, щоб прикрасити нею могили рідних. У крамницях та на базарах мерехтить в очах від кольорових штучних квітів та вінків. Проте, нині точиться багато дискусій стосовно раціональності і безпечності використання такої атрибутики. Тож, живі чи штучні – дивіться у наступному сюжеті.

Цій традиції – понад 25 років, пластикові ритуальні квіти почали продавати в 90-х. До того часу люди носили на кладовища лише живі квіти або свічки. Проте пластик швидко завоював прихильність серед громадян, адже він не потребує догляду. Особливо багато пластикових ритуальних виробів несуть на кладовища перед поминальним понеділком. 

Олена, продавчиня  

- Вони, з однієї сторони, шкідливо, говорять, пластик, але вони тканинні. Це тряпка. Це тканина. Вони скрізь тканинні, це по-перше. По-друге, два чи півтора роки назад вже створили закон, що їх уже не буде. Це, виходить, останній рік, що їх продають.

Проте нині питання пластикової атрибутики загострилось, адже вона не несе ніякої користі довкіллю, бо розкладається понад 200 років. 

Любов Кондратенко, SMM-менеджерка ГО «Еколтава» 

- Однозначно це живі квіти, не пластикові. Пластикові, вони не утилізуються, розкладаються від 100-500 років. Їх спалювання дуже шкідливе для довкілля і людини. У людини це викликає ряд захворювань і стає нижчим імунітет. Найнебезпечнішими речовинами, які виділяються під час горіння, – це діоксини. Радіус забруднення діоксинами під час горіння – це 24 кілометри.

У 2020 році Зіньківська та Миргородська громади внесли заборони для жителів, щоб ті не використовували пластикові квіти на кладовищах. Поки що штрафів немає, тому що не всі знають про діючу заборону. Нині у громадах доносять інформацію через місцеві ЗМІ, а також встановили відповідні щити, на яких акцентували про всю шкідливість даного продукту. 

Сергій Швайка, заступник Миргородського міського голови 

- Воно набрало чинності з 1-го липня 20 року, про заборону. В зв’язку із чисельними зверненнями миргородців, і в зв’язку з великою кількістю пластика, який накопичується на сміттєзвалищах. І потім найгірше, що його спалюють прямо на місцях збору сміття на кладовищах.

Ганна Перехрест, секретар Зіньківської міської ТГ

- У цьому рішенні ми звернулис, до жителів усієї громади. У зверненні говорилося про утримання суб’єктів господарювання та жителів громади, від використання штучних квітів. Адже штучні квіти – це додаткове сміття, яке потім багато років приносить шкідливий вплив на наш екологічний стан.

У Полтаві також діє заборона на використання пластикових квітів, проте полтавці кожного року приносять таку атрибутику на могили до рідних. І найгірше, що потім створюють сміттєві звалища на кладовищах.

Денис Діхтярьов, начальник КП СК ПРО

- Заборона діє, але в нас немає можливості впливати на це. Тобто, ми не можемо людям заборонити приносити їм на могили, сказати їм: вам не можна. Тобто, у нас немає таких повноважень. Скажімо так, якщо людина свідома, то вона буде цю заборону виконувати, якщо не свідома, то буде нести штучні квіти.

Тож чи зникне штучна атрибутика з торгівельних ринків всієї України, залишається питанням часу. Але екоактивісти та керівники громад закликають жителів утриматися від такого виду атрибутики. Говорять: краще насадити живих квітів. 

Стрічка новин