Модель сміттєзвалища – у вигляді 3D-туру

Незабаром її презентують в громадах Полтавської області. Розробка 3D-туру проводиться з метою привернення уваги громадськості до складної ситуації зі збором та переробкою сміття в Полтавській області. Тож саме для цього і приїхали представник ГО «Український центр європейської політики» та «Сучасна Україна» з Хмельницького. Деталі – від Анни Ружін та Максима Гумірова.

Сміття з міста Полтава вивозять на сміттєзвалище, що знаходиться в передмісті обласного центру, у село Макухівка. Сміттєзвалище функціонує вже 65 років, із 1953 р. Воно займає територію близько 17,4 га, обсяг відходів на ньому становить понад 6 млн. т. За підрахунками, воно поповнюється 100 тис. т сміття щороку. Зараз Макухівське сміттєзвалище переповнене, і це завдає незручностей місцевим. Говорять: зверталися до всіх інстацій, але марно.

Влада Орлова, мешканка с.Макухівка 

- Цією весною, оскільки вологе повітря і дощі, утворилося ціле фільтратне озеро, яке просто просочило уже увесь грунт, особливо людей, які живуть поруч. Все це наносить шкоду екології і також шкоду здоров'ю місцевому населенню. Це отруєна вода, яку неможливо пити, яка має теж специфічний запах, запах у повітрі стоїть, постійно горить сміттєзвалище.

Пожежі гасять, і це ще додає рідину в це фільтратне озеро, яке на вигляд уже, як річка.

В «Еколтаві» говорять, що хочуть взяти звідси воду на аналіз.

Максим Макуха, представник ГО «Еколтава»

- Там може бути вся таблиця Мєндєлєєва, важкі метали, можливо, якісь інші хімічні сполуки і біологічні, якісь хвороботворні організми. По суті поки ми не зробимо аналіз, ми не можемо сказати, що там є. Але, як кажуть місцеві мешканці, коли були спроби зробити аналіз води, то у місцевих санітарно-епідеміологічних установах, то вони показують начеб-то ніяких перевищень немає.

Для покращення ситуації на сміттєзвалище необхідно встановити сортувальну лінію. Але для цього потрібні значні кошти з міського та обласного бюджетів. Головне, що закриття сміттєзвалища під Полтавою наразі неможливе, адже відходи в іншому випадку нікуди буде звозити. Наразі на підприємстві розуміють катастрофічність ситуації, але глобально вирішити щось складно. Хоча деякі варіанти є, але коштів на це все одно немає. 

Наталія Суіма, інженер з охорони навколишнього середовища Полтавського КАТП-1628 

- Це ж, звісно, побудувати дренажну систему, суцільну огорожу по периметру сміттєзвалища, звісно ж, прибрати фільтрат, очистити і побудувати дренаж з приймальними колодязями. Побудувати протифільтраційний екран по периметру смітєєзвалища, закупити звукові прилади для відлякування птахів. Потім побувати дизбар'єр для обробки коліс автотранспорту.

І це – лише частина задуманого. Щоб сміттєзвалище менше горіло, його пересипають грунтом, але кардинально ситуацію це не рятує. 

Тож, можливо, після розробки ЗD моделі та туру ситуація зміниться через збільшення уваги до даної ситуації. 

Запускає дрон, відзнімає кадри, і з цього незабаром з'явиться модель сміттєзвалища. 

Вадим Бабій, голова ГО «Сучасна Україна» (м.Хмельницький) 

- Це буде віртуальний тур з повітря з землі, щоб можна було оцінити ситуацію детально візуально. І також на базі буде створена 3Д модель, вона має чіткі виміри і можна будь-які ділянки подивитися. Висота і ширина, а ще координати, щоб опрацьовувати це для проєктів.

Максим Данильченко, координатор проєктів ГО «Український центр європейської політики» (м.Київ)

- Будь-хто, як серед полтавчан, як і зі всього світу, зможе переглянути 3Д тур і 3Д модель, так як буде розміщена точка на Google maps. І тому з цим продуктом зможе ознайомитися максимальна кількість людей. 

Приблизно за три тижні плануємо зробити презентацію нашого 3Д туру і ЗД моделі у 5 громадах Полтавщини.

Стрічка новин