На Полтавщині боржників з аліментів оштрафували на 732 тис грн.

А за 13 місяців карантину по Україні кількість боржників зросла на 14 тисяч. Тож який алгоритм та які санкції застосовують до неплатників аліментів, з'ясовувала Анна Ружін.

Анна Ружін, кореспондентка 

- В Україні станом на кінець березня 2021-го в Україні налічується вже 189 029 боржників по аліментах. Понад 15 000 з них – жінки. До переліку боржників потрапляють батьки, які більше 6 місяців не платили аліменти.

Такі дані оприлюднила платформа для роботи з відкритими даними Opendatabot.

У Київському відділі Полтави за 2021 рік станом на сьогодні державними виконавцями з боржників стягнуто близько 8 мільйонів, а у бухгалтерії перебуває на виконанні 1164 виконавчих провадження. 

Олександр Міщанін, нач. Київського відділу державної виконавчої служби м.Полтава Північно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції м.Суми 

- Значно спростило роботу й те, що й державний виконавець на сьогодні в електронному вигляді має можливість направити до банку постанову про арешт коштів боржника, і в цьому випадку блокуються всі відкриті рахунки боржника в установі в банку. Ті банки, які підключені до загальної бази, вони в електронному вигляді повідомляють державному виконавцю про те, що боржником відкрито або закрито рахунок в їхньому банку.

За рахунок цього державними виконавцями відділу за період з 1 січня проведено значні стягнення. Зокрема, з одного з боржників було стягнуто близько 145 тисяч гривень, були й суми 105 та 106 тисяч відповідно. 

Тарас Захаров, адвокат 

- У нас інколи виникають питання, що людина потрапляє у реєстр боржників на підставі документів, які там сумнівні. І потім людина іде їх і оскаржує, успішно. Тобто, доводить, що такого боргу взагалі не було. Але оці 5-6 місяців, поки йде судовий процес, людина фактично позбавлена фактично доступу до своїх коштів і, по-друге, можливості користування, вільного розпорядження. І другий мінус – це накладають оці стягнення в банках на зарплатну картку і накладають на неї повністю, і вся сума, яка надійшла, вона повністю заблокована.

Тож тоді боржники і починають іти на контакт з державними виконавцями, щоб врегулювати ситуацію.

До тих же, хто ухиляється від сплати, застосовують санкції. 

Олесь Тихонов, головний державний виконавець Київського ДВС в м.Полтава 

- Заходи примусового виконання застосовуються до боржника при наявності заборгованості, розмір якої перевищує суму платежів по аліментам за три місяці. За три місяці до боржника застосовуються стандартні заходи, передбачені статтею 10 законом про виконавчі провадження. Накладення арешту на майно, звернення на стягнення коштів.

За наявності боргу понад 4 місяці боржника обмежують у праві кермування, виїзду за кордон, користування зброєю та полювання. 

Якщо розмір боргу перевищує суму платежів за 1 рік – нараховують виконавчий збір, а це 10% від суми боргу + штрафні санкції на користь стягувача, а це стягнення – до 50% від заборгованої суми. 

В загальному, зазнчає Олексій Тихонов, кількість боржників зменшується за рахунок запровадження нових заходів примусового виконання та більш ефективного обміну інформацією між органами державної влади за допомогою електронного підпису. Так для прикладу, якщо боржник – водій, то при перевірці документів поліцією його водійське посвідчення вилучать та складуть відповідний адміністративний матеріал. 

Стрічка новин