З травня у Полтаві може зникнути гаряче водопостачання

А наступний опалювальний сезон у місті взагалі ризикує не розпочатися! Про це заявило обласне комунальне підприємство «Полтаватеплоенерго». Воно отримало попередження від газотранспортної компанії про припинення із ранку 1 травня цього року газопостачання до об’єктів підприємства. Як розвиватиметься ситуація далі – поки що невідомо. З деталями – Анна Ружін.

Причиною припинення газопостачання з 1 травня стало те, що державна Національна акціонерна компанія НАК «Нафтогаз України» в односторонньому порядку змінює підхід до взаємин із «Полтаватеплоенерго» та рештою підприємств ТеплоКомунЕнерго України, які надають послуги населенню.

До цієї дати стосунки між компанією і НАК «Нафтогаз України» регулювала держава. А з 1 травня підприємства ТеплоКомунЕнерго України залишаються один на один з НАК «Нафтогаз України». 

Ігор Процай, перший заст.ген.директора ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»   

- Тарифи на підприємстві не переглядалися з 2018 року. Тож ті діючі тарифи, за якими надаються послуги, діють з кінця 2018 року.

Але ці цифри не відповідають уже давно ринковим, які диктує «Нафтогаз України», тож штучна заборгованість за енергоносії полтавських тепловиків перед газопостачальниками невпинно зростає щомісяця. 

На сьогодні, переважно за два останніх опалювальних періоди, через обставини, незалежні від полтавських тепловиків, сукупна заборгованість «Полтаватеплоенерго» перед НАК «Нафтогаз України» становить близько 500 млн грн. Такої суми в підприємства немає.

А у разі відключення виробничих потужностей підприємства від блакитного палива навіть об'єкти критичної інфраструктури залишаться напризволяще. 

Володимир Пасічко, технічний директор ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»    

- Найбільше занепокоєння – це лікарняні заклади. Це і пологовий будинок, і комплекс обласної лікарні, і ті лікарні, де лікуються ковід хворі. Це 5 лікарня. Це всі наші споживачі, які отримують гарячу воду. Взагалі виникає питання, як таку категорію споживачів можна залишити без гарячої води?

Та із травня змінюється не лише вартість газу, яка, за задумом НАК «Нафтогаз України», має одразу стати «ринковою», а і спосіб оплати за нього. 

Тож якщо зараз підприємство «Полтаватеплоенерго» розраховувалось із газопостачальниками місяць-у-місяць, тобто, у тому місяці, коли енергоносії споживалися, то вже із 1 травня НАК «Нафтогаз України» вимагає 100%-ву передоплату енергоносіїв. У той же час, відповідно до чинного законодавства, споживачі (населення) за отримані послуги сплачують упродовж 20 днів після завершення періоду отримання послуг - тобто, майже на два місяці пізніше, ніж хотілося б НАК «Нафтогаз України»! Отже, за новим сценарієм, полтавцям «доведеться» і влітку, і взимку оплачувати отримання послуг на два-три місяці уперед. Але чи готові люди до такої пропозиції від газопостачальника?

З приводу цього на рівні міста та області ведуться перемовини, а представники «Полтаватеплоенерго» також чи не щодня їздять до столиці.

Ігор Процай, перший заст.ген.директора ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго»   

- Зараз готуються відповідні звернення до КабМіну, до профільного міністерства, і я так розумію, що наш губернатор буде спілкуватися безпосередньо за дану проблему з прем'єр-міністром України. Це питання не тільки «Полтаватеплоенерго», зараз така ситуація відбувається по всій країні.

Тож наразі є три імовірних сценарії подальшого розвитку подій: перший – коли перехід на ринкову модель газового ринку буде відтерміновано на рік, а упродовж цього періоду розроблять так звані перехідні положення та адаптують їх до сучасних умов; другий – коли відтермінування відбудеться на два-три місяці, за які навряд чи встигнуть адаптувати ринок до діяльності комунальних підприємств України; та третій – найпростіший, коли все міське населення України на літо повернеться у доісторичні часи, залишившись без гарячої води, а в подальшому – і без опалення у своїх оселях упродовж «опалювального сезону, що не розпочався».

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію