Чорнобильська «Дуга» потрапила до Держреєстру нерухомих пам’яток України

Загоризонтна радіолокаційна станція «Дуга», яка розташована у Чорнобильській зоні, увійшла до Держреєстру нерухомих пам'яток України як пам'ятка науки і техніки національного значення. Постанову про включення до реєстру Кабінет міністрів України ухвалив напередодні 35-ї річниці Чорнобильської трагедії.

Радіолокаційна станція «Дуга», об’єкт «Чорнобиль-2», або як її ще називали «Російський дятел», вже давно є символом Зони відчуження. Вона випромінювала сигнал, який міг бути почутим короткохвильовими радіоприймачами в усьому світі в період з 1976 по 1989 роки. 

Радянська надсекретна РЛС була створена для раннього виявлення запусків міжконтинентальних балістичних ракет потенційних супротивників і була в складі системи Протиповітряної оборони СРСР. В звітності НАТО вона отримала ім’я Стіл Ярд. На той час було відомо мінімум три такі станції - вже демонтована у Комсомольську-на-Амурі, теж демонтована експериментальна біля Миколаєва і ось ця-об’єкт «Чорнобиль-2». РЛС, яка так і не була введена в експлуатацію, була зупинена 26 квітня 1986 року у зв’язку з аварією на ЧАЕС. 

Станція до наших днів збереглася практично в незмінному вигляді. А назву «Російський дятел» вона отримала за характерний стук під час роботи. Ось такі радіоперешкоди «Дятла» були зафіксовані на коротких радіохвилях у листопаді 1984 року.  Задля подальшого збереження радіолокаційну станцію «Дуга» занесли до Держреєстру нерухомих пам’яток України. Про це повідомив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко у своєму Telegram-каналі.

Олександр Ткаченко, міністр культури та інформаційної політики України

- Команда Міністерства культури та інформаційної політики ініціювала внесення «Дуги» до Держреєстру задля подальшого її збереження. На жаль, з часом об’єкти, що знаходяться в Чорнобильській зоні, поступово руйнуються. Якщо не вживати жодних заходів – Зона з роками буде спустошуватися. Цього не можна допустити, адже наша спадщина – не лише місцевість навколо електростанції. А й будівлі, що знаходяться на її території. Тож зараз ми працюємо над визначенням інших об’єктів, які повинні бути частиною списку нерухомих пам’яток. Наша мета – попередження знищення, коли це можливо.

Хоча сама «Дуга» і зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, об’єкт є однією із візитівок Зони та її символом. До того, це рішення підсилить шанси України на внесення Чорнобильської зони до ЮНЕСКО в цілому, наголосив Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію