Державна архівна служба України створила онлайн-виставку «Чорнобиль: 35 років пам’яті»

В експозиції представлені документальні фото із Зони відчуження, офіційні листи, протоколи засідань КПРС, звіти й доповідні членів партії та керівництва Чорнобильської АЕС після аварії. А ще – світлини, анкети, посвідчення ліквідаторів аварії, а також листи і телеграми людей, які пропонували свою допомогу постраждалим від катастрофи.

За словами архівістів, мета виставки – донести до світової спільноти правду про Чорнобильську катастрофу, про небезпеку радіації та людський фактор, який відіграв не останню роль у спричиненні трагедії, створити електронний ресурс, доступний для дослідників в інтернеті.

Юлія Прилепішева, начальник управління комунікації Укрдержархіву

- І для майбутніх поколінь, щоб вони просто розуміли, як це відбувалося, чому це відбулося. Що людський фактор, він може спричинити такі трагічні події, і все ж люди змогли дуже швидко, оперативно вжити певних заходів, щоб ліквідувати наслідки. Хоча зі споминів бачимо, що ніхто не розумів, що таке радіація, дійсно відбувалася паніка.

Комплекс документів, пов’язаних з аварією на Чорнобильській АЕС, всебічно відбиває причини, перебіг та наслідки найбільшої техногенної катастрофи ХХ століття, яка стала жорстоким випробуванням не лише для України. Тоталітарна радянська система приховувала правду про цю трагедію, документи про неї мали різні грифи секретності. В незалежній Україні ці грифи знято, документи доступні для дослідження та частково опубліковані, а 30 жовтня 2017 року українська номінація «Документальна спадщина, пов’язана з аварією на Чорнобильській АЕС» була включена до Міжнародного реєстру програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу», наголошують архівісти. На цій же виставці, на відміну від попередніх, акцент був зроблений саме на людях, ліквідаторах, мешканцях Чорнобильської зони, їх спогадах.

Юлія Прилепішева, начальник управління комунікації Укрдержархіву

- Зруйнований реактор можна побачити, як проводиться дезактивація, як відбудовували приміщення для людей, які переселялися в інші населені пункти, як діяли військові.

До експозиції увійшли документи з державних архівів Київської та Житомирської областей, Центрального державного архіву громадських об’єднань України та Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Пшеничного. Експозиція доступна на головній сторінці офіційного порталу Державної архівної служби України.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію