У Полтаві відбулося спецпогашення конверта «Віра Роїк. 1911-2010»

У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського з нагоди 110-ої річниці від Дня народження відомої вишивальниці, Героя України, Заслуженого майстра народної творчості, лауреата Державної премії Автономної Республіки Крим і премії імені Володимира Короленка Віри Роїк відбулося спецпогашення конверта «Віра Роїк. 1911-2010». До цієї дати музейники представили на огляд і експрес-виставку, присвячену видатній майстрині, яка народилася 25 квітня 1911 року у Лубнах на Полтавщині.

«Нехай за мене скажуть рушники» – так назвали полтавські краєзнавці експрес-виставку, де представлені унікальні речі, які надзвичайно промовисто розповідають про життя та творчість талановитої майстрині художньої вишивки. Чимало з них свого часу Віра Роїк передала до Полтавського краєзнавчого музею. Це її рушники, чудовий кептар, в якому вона часто з’являлася на публіці, і частина її колекції наперстків.  

Наталія Кузьменко, старший науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Адже вишивальниця, один з основних її атрибутів праці, є не лише голка з ниткою, а саме наперсток. Ним користуються різні народи світу. І коли Віра Сергіївна почала збирати свою колекцію, то з усіх країв їй почали привозити отакі прекрасні подарунки. Там є іменні, сувенірні є, колекційні.

Ці наперстки яскраво ілюструють географію виставок Віри Роїк, її світове визнання.

Загалом за своє життя майстриня організувала 140 персональних виставок своїх творів «Український рушничок», в тому числі – у всіх обласних центрах України, а також у Росії, Німеччині, Болгарії, Польщі, Туреччині. Брала участь у 287-ми загальних художніх виставках в СРСР, Україні та за кордоном – в Бельгії, Франції, Угорщині, Італії, Монголії, США, Хорватії. Її роботи зберігаються в 43 музеях різних країн світу. Віра Роїк володіла трьомастами видами технік вишивання народів світу, розповідає Заслужений діяч мистецтв України, голова Полтавської обласної організації Національної спілки художників України Юрій Самойленко. Він особисто не раз спілкувався з майстринею.

Юрій Самойленко, Заслужений діяч мистецтв України

- Всі зустрічі були надзвичайно теплими, бо вона випромінювала енергію, доброту і жагу до життя. Вона мала та опанувала багато варіантів вишивки і лівою рукою через те, що під час війни отримала травму. Вона перелаштувала свій організм на ліву руку і досягла великих успіхів.

Віра Роїк була засновницею української народної вишивки в Криму. Померла майстриня 3 жовтня 2010 року у Сімферополі на 100-у році життя, а цього року 25 квітня виповнюється 110 років з дня її народження. Саме з цієї нагоди у Полтаві відбулося спецпогашення конверта «Віра Роїк. 1911-2010». За право провести цю церемонію змагалися кілька українських міст. Але саме співробітники Полтавської дирекції АТ «Укрпошта» розробили концепцію конверту, обравши чи не найкращу роботу майстрині.

Гліб Кудряшов, автор концепції конверта «Віра Роїк. 1911-2010»

- На конверті представлено уривок з улюбленої роботи Віри Роїк, це «Свято врожаю». Це панно було зроблено на покордонні 1999-2000-х років. Вишивала Віра Сергіївна взимку. Унікальна техніка цієї роботи – «лиштва», ми бачимо унікальне об’ємне зображення як на тильній стороні, так і на звороті. Ми знаєм, що коли вишиваєш хрестиком, то ниточки або певні дефекти можна приховати на звороті, тут цього немає. Яким боком не покласти це панно, прикрасивши українську хату, стіл, все одно малюнок буде однаковий. Це унікальна техніка, це бачення, візуалізація, яка притаманна лише справжнім митцям,  справжнім художникам.

Віра Роїк є почесною громадянкою Кобеляк, Лубен та Сімферополя. У цих містах їй встановлені меморіальні дошки. А в Лубнах школа №7 носить ім’я Віри Роїк. Планується, що й у Полтаві на фасаді будівлі Малої академії мистецтв імені Раїси Кириченко встановлять меморіальну дошку майстрині художньої вишивки, уродженки Полтавщини Вірі Роїк. А постановою Верховної Ради України із метою консолідації й формування історичної свідомості українського народу та збереження національної пам’яті передбачено вшанування пам’яті Віри Роїк на загальнодержавному рівні.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію