Полтавській гравіметричній обсерваторії – 95 років

У квітні виповнюється 95 років від дня заснування Полтавської гравіметричної обсерваторії – наукової установи, яка зробила Полтаву відомим у світі науковим центром гравіметричних й астрономічних спостережень і досліджень. Процес її становлення був досить складним. Вона створювалася з метою вирішення комплексу завдань, спрямованих на вивчення Землі як планети і виявлення на ній природних копалин. Чому спеціальний науковий заклад з вивчення сил тяжіння і обертання Землі у двадцятих роках минулого століття було вирішено заснувати саме в Полтаві, дізнавався Сергій Блавацький.

Полтавська гравіметрична обсерваторія стоїть осторонь від центральних вулиць Полтави в мальовничому куточку під назвою «Павленки». Для її розташування видатний астроном і геофізик, академік Олександр Орлов у 1926 році обрав територію садиби відомих художників Григорія та Івана Мясоєдових. 

Микола Тищук, науковець-астроном Полтавської гравіметричної обсерваторії    

- Сам Іван Мясоєдов прожив в цьому будинку з 1913 року до 1919-го і через Крим виїхав за кордон, де проживав в різних країнах Європи.

Будучи видатним світовим астрономом, геофізиком та геодезистом, академік Орлов вирішив всі свої знання в цих трьох науках втілити саме в Полтавській обсерваторії.

Микола Тищук, науковець-астроном Полтавської гравіметричної обсерваторії   

- Що стосується астрономії, зазвичай астрономічні спостереження проводяться вночі, але академік Орлов і тут був оригінальним, він вирішив проводити астрономічні спостереження не лише вночі, а й вдень, і для цього потрібна була паралель 49,5°, на якій кульмінують дві яскраві зірки: Альфа із сузір’я Персей та Ета із сузір’я Велика Ведмедиця. Тобто, проходить в зеніті високо над головою.

Якраз саме на цій паралелі і розміщена садиба Григорія Мясоєдова, розповідає науковець-астроном, показуючи зоряне небо над Полтавою.

- Ось сузір’я Великої Ведмедиці, оце її хвіст, це Ета Великої Ведмедиці, це в 21-й годині.

Іншим був геофізичний фактор. Для встановлення відповідних приладів потрібні були старі, глибокі підвали. Саме такі й були на історичній садибі відомих художників. Маючи за мету проведення спостережень за змінами широт і рухом земних полюсів, астроном Орлов у двадцятих роках минулого століття писав: «…На Україні придатним місцем для таких спостережень виявилась Полтава. Тут наявні глибокі льохи, будівництво яких відносять до XVIII століття. Було вигідно саме в них встановити горизонтальні маятники…».

І досі глибоко під землею тут є постамент, на який у 30-40-х роках минулого століття встановлювали прилади, що визначали земні припливи. 

Володимир Павлик, вчений секретар Полтавської гравіметричної обсерваторії    

- Це вид спостережень, який дозволяє вивчати внутрішню будову землі за переміщеннями Місяця і Сонця та інших небесних космічних тіл. Зараз цей постамент має тільки історичне значення, оскільки вимоги до точності значно зросли в теперішній час, і зараз прилади заглиблюються на глибину 10 і більше метрів, для чого буряться спеціальні шурфи.

Тут же у підвалі на іншому постаменті є фундаментальний геометричний пункт України для визначення сили тяжіння.

Володимир Павлик, вчений секретар Полтавської гравіметричної обсерваторії    

- Такого пункту, з таким високим значенням, що використовується для геодезичних робіт, інших цілей більше немає. Цей пункт ще був встановлений у довоєнні часи, було здійснено зв’язок з Потсдамом – це Європейський гравіметричний центр, і з тих пір цей пункт вважається одним з найточніших.

Сама будівля, зведена відомим українським художником, майстром живопису та графіки Іваном Мясоєдовим, має історичну і культурну цінність. Детальніше про неї ми продовжимо розповідати у наступних випусках новин. 

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію