Нападів на українських журналістів фіксують втричі більше, ніж торік

Згідно із опублікованим рейтингом міжнародної правозахисної організації «Репортери без кордонів», Україна опустилася на одну сходинку в щорічному індексі свободи преси, і нині посідає 97 місце. Із посиланням на український Інститут масової інформації повідомляють про більш ніж 170 випадків застосування насильства щодо співробітників ЗМІ минулого року. А у перші три місяці 2021 на українських журналістів під час роботи вже нападали понад 20 разів. Це втричі більше, ніж у 2020 році, заявив глава Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко. Подробиці – у наступному сюжеті.

Нападів на українських журналістів побільшало. Таку статистику оприлюднив керівник НСЖУ Сергій Томіленко. У лютому трапилося 14 інцидентів, три випадки задокументовано у січні та чотири - в березні. В основному це інциденти, пов’язані з агресивним перешкоджанням виконанню редакційних завдань працівниками мас-медіа та журналістами-фрілансерами. Обставини окремих атак свідчать про умисний намір помсти за публікацію «незручних» матеріалів.

Сергій Томіленко, голова НСЖУ

- І карантинна втома, яка є, і поляризація велика, яка у суспільстві фіксується. І загалом рівень фізичної агресії у суспільстві є. І можна якось обґрунтовувати ці цифри. Але ми все-одно вважаємо, що нападати на журналістів, штовхати, застосовувати силу, підпалювати автомобілі - це недопустимо.

Для прикладу Сергій Томіленко згадав, як 10 лютого в Одесі агресивно налаштована компанія напала на знімальну групу Сьомого каналу. Також про те, як журналістці Ользі Ферар розбили скло автомобіля, засновнику порталу dtp.kiev.ua Владиславу Антонову підпалили авто, а журналісту Артему Соценку з Донецької області кинули запальну суміш на паркан біля будинку. Жорстоке побиття журналіста чиновником було зафіксовано у Черкасах, у Києві телеоператора вкусили за руку, в Бердянську - плювали в обличчя, а у Вінниці журналісту зламали палець.

Сергій Томіленко, голова НСЖУ

- Ми закликаємо правоохоронців до проведення оперативних розслідувань, і певний прогрес ми все ж фіксуємо у тому плані, що відпрацьовано із Нацполіцією, із Міністерством внутрішніх справ механізм оперативного реагування на інформування журналістів про напади на них, або про випадки перешкоджання журналістській діяльності.

Відрадно, що у частині випадків розслідування триває швидше, ніж раніше, зазначив очільник Спілки.

Сергій Томіленко, голова НСЖУ

- В Одесі протягом місяця до двох років умовно нападника на журналістів засудили. І інші прецеденти. Але разом із тим ми будемо лише говорити про те, що професія стала в Україні безпечною. Або безпечнішою, захищеною - тоді, коли у нас все-таки буде падати цей індекс фізичної безпеки. А не зростати.

Стрічка новин