Батько новонародженого має додаткову двотижневу відпустку по догляду за дитиною

Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який передбачає внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною. Відтепер, згідно з документом, батько новонародженого має право скористатись додатковою двотижневою оплачуваною відпусткою по догляду за дитиною. Деталі – у сюжеті Іванни Бурлаки.

Іванна Бурлака, кореспондентка

- Такі законодавчі зміни створюють новий вид відпустки - відпустка при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів, що оплачується за рахунок роботодавця. І використати її можна впродовж 3-х місяців з дня народження малюка.

Як повідомляють на сайті ВР України, ця відпустка надаватиметься чоловіку, дружина якого народила дитину. Якщо батько новонародженого не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, але вони спільно проживають і мають взаємні права та обов'язки, йому теж надається законна двотижнева відпустка. У разі, якщо мати - одиначка, відпустку можуть отримати бабуся, дідусь або інший повнолітній родич дитини, який фактично доглядає за дитиною.

Перша леді України вже прокоментувала цей закон на своїй сторінці у Facebook.

Особисто я дуже чекала на ухвалення цього законопроєкту. Адже це перший важливий законодавчий крок для розвитку відповідального батьківства в Україні.

Для дитини - це можливість відчути тепло та турботу обох батьків з перших днів життя. Для чоловіка - це можливість ближче познайомитися з дитиною та встановити особливий батьківський контакт. Для матері - це велика підтримка. А з точки зору рівності прав - це перемога і для чоловіків, і для жінок у питанні поєднання трудової діяльності із сімейними обов'язками.

Гендерна експертка розповідає, що наразі в країні - близько 3% чоловіків, які перебувають у декретній відпустці по догляду за дитиною. І такі законодавчі нововведення цей відсоток не збільшать. 

Олена Стрельник, гендерна експертка, радниця голови Полтавської ОДА з гендерних питань

- З одного боку, це надзвичайно добре, тому що цим законом матері і татусі отримують однакові права на те, щоб скористатися своїм правом на відпустку по догляду за дитиною до 3 років. До цих нововведень не всі категорії чоловіків могли цим правом скористатися. Наприклад, якщо чоловіка дружина була підприємицею, і офіційно, як ми розуміємо, вона не могла піти у відпустку по догляду за дитиною, то і він цим правом скористатися не міг. Тепер така можливість буде.

Про цей закон ми поговорили із психологом. Каріна Тиморська говорить: важливо розуміти - дитина не лише належить мамі, вона народжується у сім’ї. Тому це чудово, коли батько зможе повноцінно долучитися до опіки над новонародженою дитиною.

Каріна Тиморська, психотерапевт, практичний психолог

- Так само і чоловікові важливо з перших днів життя бути частиною цього знайомства, створити свої стосунки з малюком, навчитися за ним піклуватися, не боятися якихось викликів, які дарує батьківське життя, бути частиною цього процесу для того, щоб з пари батька та метері з’явилося тріо, яке і буде вже повноцінною сім’єю.

Також психолог зазначає, що поява у родині дитини - це не лише щастя, але і виклик для сім’ї.

Каріна Тиморська, психотерапевт, практичний психолог

- Тому що ці перші два тижні - це той період, коли фізіологічно жінка перебуває у стані перебудови гормонального свого стану, в неї є, можливо, фізичні обмеження, пов’язані з випробуванням пологами. У цей час наявність фізично здорової людини, яка може швиденько все організувати, фізично швидко допомогти, навіть піднятися, взяти малюка, допоможе жінці витримати ці перші дні батьківства.

Стрічка новин