21 квітня завершується дія мораторію на стягнення майна за валютними кредитами

Мораторій на стягнення боргів за валютними кредитами. Згідно із законом, діятиме він до 21 квітня 2021 р. Мораторій був уведений у 2014 році для захисту валютних позичальників, які у зв’язку з кризою та стрімкою девальвацією не могли платити за кредитами. Банкам заборонили забирати майно громадян, надане як застава. Яка ситуація наразі – далі у сюжеті.

Доки діяв мораторій, банкам було заборонено звертати стягнення на майно громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті. Оскільки позичальники переважно так і не почали виконувати зобов’язання за такими кредитами, це створило ризики для стійкості фінансової системи.

Ухвалений законопроєкт передбачає примусову реструктуризацію валютних іпотечних кредитів на незбалансованих неринкових умовах. Чергове продовження мораторію не стимулює позичальників до діалогу із кредиторами. Крім того, примусовою реструктуризація де-факто є лише для банків, що вочевидь порушує баланс інтересів кредиторів та позичальників, зазначають на офіційній сторінці в НБУ. 

Адвокат Тарас Захаров додає: Верховна Рада прийняла цілий ряд законопроєктів, щоб врегулювати це питання з валютними кредитами. 

Тарас Захаров, адвокат 

- Тобто, вони націлені на те, щоб всі валютні кредити перерахувати у гривні і закріпити, щоб не росли оці комісії, якось намагатися вирішити це. Сам по собі мораторій є тимчасовим рішенням. Зрозуміло, що люди не хочуть втрачати своє житло і потрібно розуміти, що гроші вони взяли і купили це житло за кредитні кошти, і банки хочуть отримати назад свої кошти з відсотками.

Закон же передбачає переведення валютних кредитів в гривню за середнім курсом між курсом НБУ на день видачі та курсом НБУ на день реструктуризації. Наприклад, якщо курс на дату видачі кредиту становив 8 грн. за долар, а на дату реструктуризації – 28 грн., то курс конвертації буде становити 18 грн. за долар. Ставка в гривні по реструктуризованим кредитам буде встановлюватися на рівні українського індексу ставок за депозитами на термін 12 місяців + 1%. Тобто, на даний момент кредитна ставка за реструктуризованими кредитами склала б 9,4% річних. 

Олександр Хмелевський стверджує: це є вигідним для позичальників. Лише за рахунок пільгового курсу конвертації він може скоротити свою заборгованість приблизно на третину. Ставка по кредиту в гривні є також прийнятною. Під реструктуризацію потрапляють кредити приблизно на 1 млрд.доларів. Проте, така реструктуризація є не вигідною для банків-кредиторів, оскільки наразі її визначатиме закон. Він передбачає продовження мораторію на стягнення майна в іноземній валюті на 5 місяців після вступу даного закону в дію.

Олександр Хмелевський, кандидат економічних наук, незалежний експерт 

- Будемо сподіватися, що президент його підпише наближчим часом і мораторій буде продовжено. Звісно, що якщо раптом президент його не підпише і поверне у Верховній Раді на перегляд, то по формальних причинах у банків можуть виникнути причини розпочати процес стягнення.

За словами Олександра, комерційні банки та Нацбанк просять Президента накласти на цей закон вето. Проте, швидше за все закон вступить в дію.

Стрічка новин