Конституція Пилипа Орлика – перша у Європі та світі

311 років тому на козацькій раді біля містечка Тягина на правому березі річки Дністер було укладено договір гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика та козацтва зі старшиною. Згодом його назвали першою українською Конституцією. Цей документ називають унікальним і першим не тільки в Україні, а й у всьому світі. Анатолій Васевич знає більше.

Конституція Пилипа Орлика з’явилися менше ніж через рік після поразки козаків гетьмана Мазепи у Полтавській битві - 16 квітня 1710 року. Держава Україна тоді не існувала, документ писався в еміграції. І все ж чимало науковців та дослідників називають Конституцію українською. Слово Україна там зустрічається аж 6 разів. Це можна перевірити на сайті Верховної Ради, де міститься повний текст. І не тільки.

Світлана Рак, к.ю.н., викладач Полтавського юридичного інституту

- Звернемося краще до оригіналів. Тому що вони викликають більше довіри. Найкращий оригінал зберігається у національному архіві у Швеції. І там на першій же сторінці згадується слово Україна. У Російській Федерації також зберігається документ – скоропис тексту Конституції. Там згадується Україна із прописної літери. І це свідчить, що це, дійсно, український документ.

Володимир Мокляк, заступник директора з наукової роботи Полтавського Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Документ сам по собі – він був створений за кордоном, за межами України. Але він врахував реалії, які існували на той час у межах козацької України. Оскільки на той час Орлик ще надто активно боровся за незалежність України.

Конституція Пилипа Орлика дуже схожа на нинішній основний закон української держави. У ній є преамбула і так само 16 розділів, визначено право на самоврядування, а столицею названо Київ.

Світлана Рак, к.ю.н., викладач Полтавського юридичного інституту

- Законодавча гілка влади буде знаходитися у руках виборного органу - генеральної козацької ради, яка збиратиметься тричі на рік. Виконавча гілка влади сконцентрується у руках генеральної старшинської ради на чолі із гетьманом. І, звичайно, буде судова влада, яку очолить генеральний військовий суд.

В одному із залів Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського згодом планують провести реконструкцію. І там має з'явитися більше документів, пов'язаних із життям і діяльністю Пилипа Орлика.

Володимир Мокляк, заступник директора з наукової роботи Полтавського Краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Цілий розділ буде присвячений саме Пилипу Орлику - українському гетьману на еміграції. Крім Конституції ми також маємо сьогодні і щоденник Пилипа Орлика, який був виданий двічі факсиміально - один раз у Гарварді, а один раз - в одному із українських видавництв.

Конституція Пилипа Орлика - перша у світі, стверджують дослідники. Вона з’явилася значно раніше, ніж відповідний документ у США, Польщі та Франції.

Світлана Рак, к.ю.н., викладач Полтавського юридичного інституту

- Коли ми говоримо про Францію, про буржуазну революцію - оця Конституція уже реалізувала ці ідеї - ідеї парламентської демократичної держави. І, мабуть, ми повинні цінити, що саме наші діячі, наш Пилип Орлик оці перші ідеї впровадив у життя у своєму документі.

Стрічка новин