Хроніка нового загострення конфлікту на Сході України

Після багатьох місяців відносного затишшя на Донбасі тема російсько-українського конфлікту у квітні знову опинилася в центрі уваги всього світу. Стягнення військ до російсько-українського кордону та військові кораблі США в Чорному морі. Москва та Київ посилюють військову присутність у районі конфлікту на Сході України та звинувачують одне одного в провокаціях. За інформацією воєнної розвідки України, протягом останніх тижнів рівень воєнної загрози з боку Росії постійно підвищується. Останні події навколо загострення нового конфлікту на Донбасі аналізував мій колега Сергій Блавацький. 

Про ескалацію російсько-українського конфлікту широко заговорили в  кінці березня, коли неподалік селища Шуми втратили життя чотири українських солдати. А 30 березня під час виступу у Верховній Раді України  головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак заявив про нарощування Росією військової присутності біля кордонів України. 

Руслан Хомчак, головнокомандувач Збройних Сил України, генерал-полковник

- Збройні сили РФ здійснюють поступове нарощування військ поблизу державного кордону України: на півночі, сході і півдні. А саме в Брянській, Воронезькій областях та АРК. Загалом очікується додаткове зосередження до 25 батальйонно тактичних груп , що в сукупності з наявними розгорнутими силами та засобами поблизу державного кордону з Україною створює загрозу воєнної безпеки держави. 

Тоді ж Руслан Хомчак заявив, що Збройні Сили України готові до адекватної відповіді як у разі ескалації конфлікту в районі проведення операції Об’єднаних сил, так і у випадку ускладнення воєнно-політичної та воєнно-стратегічної обстановки навколо України.

Того ж дня видання The New York Times повідомило з посиланням на джерела у Вашингтоні, що російські війська після навчань не залишили територію поряд з кордоном України. Шостого квітня. Генсек НАТО Єнс Столтенберг зателефонував президенту України Володимиру Зеленському та запевнив в "твердій підтримці" НАТО суверенітету та територіальної цілісності України.

Президент США Джо Байден під час телефонного дзвінка Зеленському 2 квітня підтвердив "непохитну підтримку" територіальної цілісності України "перед лицем продовження агресії Росії на Донбасі та в Криму". А вчора, 15 квітня Байден підписав указ про запровадження нових санкцій проти Росії та виступив із заявою.

Джо Байден, Президент США 

- Я повністю підтримую суверенітет та територіальну цілісність України і зараз настав час для деескалації, шлях вперед через дипломатичні процеси. США та Україна конструктивно рухаються цим шляхом і я хочу сказати що в інтересах США співпрацювати з Росією. Ми продовжимо це робити. А якщо Росія буде намагатися зашкодити інтересам США ми відповідатимемо на це. 

Переміщеннями військ Російської Федерації занепокоєні в Євросоюзі. 15 квітня міністри закордонних справ Естонії, Латвії та Литви продемонстрували солідарність країн Балтії з Україною.

Габріелюс Ландсбергіс, Міністр закордонних справ Литви      

- Основний меседж країн Балтії те, що Україна ніколи не буде сама і це має бути чітко зрозумілим. Ми хочемо відправити меседж Росії що саме РФ має провести деескалацію ситуації, припинити свої дії і повернутися на єдиний дієвий шлях – політичний шлях, переговори в мінському і нормандському форматах. 

Під час цієї пресконференції  голова МЗС України Дмитро Кулеба жорстко відповів на заяви російських високопосадовців. 

Дмитро Кулеба, голова МЗС України         

- Вони відкрито погрожують Україні війною та залякують знищенням української державності. Я хочу сьогодні відповісти на це дуже просто двома фразами: не дочекаєтеся, ми не боїмося. Україна сама достатньо сильна і має надійних друзів, щоб захистити свою державність. 

Вчора Президент США Джо Байден видав указ, що оголошує надзвичайну ситуацію в країні в зв’язку з діяльністю Росії. Про загострення безпекової ситуації у Криму та на Сході України попередило своїх співвітчизників і Посольство США.

А 19 квітня ескалацію на Сході України обговорить  Рада ЄС. Водночас спікер Верховної Ради України Дмитро Разумков в ефірі одного із українських телеканалів заявив що нині немає жодних підстав для запровадження воєнного стану в Україні. 13 - го ж квітня в інтерв’ю французькому виданню Le Figaro Президент України Володимир Зеленський висловив сподівання, що росіяни не підуть далі, на ескалацію, бо, на думку президента це буде програш для всіх. І історично насамперед для них. Бо ми - на своїй землі.

Вони «чекають», що ми підемо на сході України в наступ. Але ми не дамо їм «такого щастя». Ми бачимо їхню риторику, риторику оточення Президента Російської Федерації. Я вважаю це дуже небезпечним для нас, для Європи і, врешті-решт, для його країни. Це небезпечна риторика, коли ти говориш, що ми в будь-якому разі готові захищати «наших» російських громадян.

За інформацією воєнної розвідки України, протягом останніх тижнів рівень воєнної загрози з боку Росії постійно підвищується. Тож не варто забувати, що подібні переміщення воєнна розвідка України спостерігала  і у 2014 році. Через деякий час після цього почалася безпосередня агресія Росії проти нашої держави. 

Стрічка новин