Головну роль у захисті від ковіду грають не антитіла – патофізіолог

Головну роль у захисті від ковіду грають не антитіла – патофізіолог

За словами лікаря, найбільший захист від коронавірусу забезпечують Т-лімфоцити.

Патофізіолог Віктор Досенко вважає, що в боротьбі з коронавірусом антитіла нічого не вирішують. Головні захисники — це Т-клітини (або Т-лімфоцити). Саме від цих клітин залежить, як упорається організм людини із вірусом. Про це він розповів в інтерв’ю редакторці відділу освіти та науки ZN.UA Оксані Онищенко.

"Що стосується коронавірусу, то для мене як патофізіолога абсолютно очевидно, що тут визначальну роль відіграє клітинний імунітет. Антитіла ж, якщо й мають якесь значення, то, швидше за все, є сурогатним маркером розвитку клітинного імунітету. Тобто їх наявність свідчить, що клітини, ймовірно, борються з вірусом", - сказав Досенко.

Він зазначив, що дослідження, яких сьогодні проведено чимало, показують, що саме клітинний імунітет, a не антитіла, має вирішальне значення.

"Ми зараз спостерігаємо якусь усесвітню пандемію імунологічної безграмотності, тому що всі говорять лише про антитіла. Насправді антитіла ніколи не побачаться з вірусом, бо він працює всередині клітин, куди антитіла не потрапляють. А ось Т-клітини (або Т-лімфоцити) розпізнають інфіковану клітину й нищать", - пояснив лікар. 

За його словами, Т-клітини (кілери) не взаємодіють безпосередньо з вірусом, а просто розпізнають уражену ним клітину, «бачать», що вона має чужорідний генетичний матеріал, чужорідні антигени, і моментально нещадно нищать її разом із усіма вірусами.

"Це схоже на акт знищення терористів, яких треба всіх разом накрити. Антитіла знищують їх по одному, але вірусів так багато, що ніяких антитіл ніколи не вистачить, аби «перестріляти» всі віруси, які є в організмі", - підсумував патофізіолог, уточнивши, що тяжкість перебігу ковіду - чітка ознака маленької кількості лімфоцитів.

Вважається, що головний наш захист від ковіду — антитіла. Ті, хто перехворів на ковід, думають, що принаймні пів року можуть спати спокійно, бо мають багато антитіл. Інші заміряють їх рівень із таємною надією — а раптом я вже перехворів безсимптомно і мені навіть на щеплення можна не поспішати? Та виявляється, захищають від ковіду не антитіла. А що? І наскільки ефективні різні вакцини, у тому числі й китайська CoronaVac, якою зараз починають вакцинувати українців? Про це в інтерв′ю ZN.UA «Для захисту від ковіду антитіла не мають значення» розповів патофізіолог Віктор Досенко. 

Стрічка новин