Полтавський учень виготовив пристрій для вимірювання якості повітря

Україна має проблему зі станом забруднення атмосферного повітря, адже переважна більшість автотранспорту,  підприємств промисловості, енергетики, видобування, не обладнані належними очисними фільтрами. Основні причини: застаріла система моніторингу стану атмосфери та відсутність системної роботи держави у питаннях чистоти атмосферного повітря. Наслідками бездіяльності є високий показник діагностованих онкологічних захворювань українців. Цю актуальну тему порушує у своїй науковій роботі «Забруднення атмосферного повітря в Україні» учень Полтавського ліцею №1 імені Івана Котляревського Назар Олійник. З талановитим дев’ятикласником, який незабаром захищатиме Полтавську область на Всеукраїнськму конкурсі-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України зустрілися наші журналісти.

Назар розповідає, що захопився фізикою два роки тому, коли пішов на гурток МАН, та ось вже написав власну наукову роботу.

Назар Олійник, учень Полтавського ліцею №1 імені Івана Котляревського 

- Я побачив що в Україні все більше і більше захворювання на різні онкології, і я випадково виявив тоді програму  Windy  і в ній побачив, що в нас забруднення найбільше в Європі по повітрю.

Тож юнак глибше почав досліджувати цю тему, написав наукову роботу, де провів річне дослідження стану повітря.

Назар Олійник, учень Полтавського ліцею №1 імені Івана Котляревського 

- Я вирішив зробити пристрій,який зможе моніторити повітря щоб донести людям проблему. Бо в нас люди не розуміють, що в нас є проблема з повітрям, вони більше над їжею своєю думають, а над повітрям ніхто не замислюється.

Такі пристрої масово використовуються в Китаї, тож вивчивши їх Назар розробив власний. Він максимально дешевий - до 200 гривень та при цьому показує реальні дані забрудненості атмосферного повітря. В нашій присутності юнак визначив, що в шкільному класі все в нормі. Тоді як вже за вікном забрудненість перевищує норму в півтора рази. 

Назар Олійник, учень Полтавського ліцею №1 імені Івана Котляревського 

- В Полтаві найближчий район - це Макухівське сміттєзвалище. Коли воно горить, то це ціла катастрофа, і якщо візьмем Леваду чи Сади то великої різниці не буде, приблизно однакові показники. А якщо по Україні, то найбрудніші міста Київ, промисловий Маріуполь також Одеса та Одеська область.  

Провівши річне дослідження, Назар стверджує, що тільки над Україною та Китаєм буває такий стан неба, тому не дивно, що  маємо високий рівень онкологічних захворювань українців.

Назар Олійник, учень Полтавського ліцею №1 імені Івана Котляревського 

- От ми ввели показники СО, як бачите над Україною зараз забрудненість така ж сама як наприклад над Китаєм та Індією, ви бачите в Європі взагалі такого ніде немає. 

А ще багато чого залежить від погодних умов, швидкості та напрямку вітру.

Назар Олійник, учень Полтавського ліцею №1 імені Івана Котляревського 

- Зараз вітра віднесуть все це до Білорусі, потім Прибалтики через, що інші країни будуть з такою загазованістю. Ми вважаємо, що це комплексно – і через автотранспорт, випалювання листя, через те, що в нас люди так ставляться, не розуміють небезпеки.

 Країни, які досягли високих результатів за рівнем екологічної безпеки та стали безпечними для життя не лише мають діючі закони, але й змогли змінити мислення людей. Саме цього й намагається досягти Назар своєю роботою та покращуватиме свій винахід.

Юрій Бендес, науковий керівник, доктор педагогічних наук, доцент, вчитель фізики Полтавського ліцею №1        

- Робота Назара вона має фізичні аспекти, досить цікаві як з наукової так і практичної точки зору. Але вона має також і важливий суспільний, екологічний аспект тому, що саме його тривале дослідження дозволило наприклад цієї весни виявити катастрофічне забруднення СО2 на території України про що ні ЗМІ ні науковці на сполох не били, а це доволі шкодить організму. 

Назар говорить що українці мало обізнані про дійсний стан із забрудненням повітря та переконаний, якби людина могла кожного дня спостерігати за рівнем забруднення повітря, яким вона дихає вдома та на вулиці, то ми б могли змінити їх  мислення та ставлення до навколишнього середовища. Робота талановитого учня принесла перемогу на  міському та обласному етапах Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України. Далі Всеукраїнський етап, де у травні Назар  захищатиме  Полтавську область в категорії експериментальна фізика. 

Стрічка новин