Коли на Полтавщині з'являться бренди області й обласного центру?

Карантинні обмеження, пов’язані з епідемією коронавірусу, чи не найбільше позначилися на світовій туристичній індустрії. Не виключенням стала і Україна та Полтавщина. В наших містах стало значно менше туристів. Відповідно, в десятки разів зменшилися надходження до бюджетів від туристичних зборів. Недоотримують кошти й представники багатьох інших галузей, що причетні до обслуговування туристів. Адже туризм − це унікальна галузь, яка «вдихає» життя в десятки інших сфер. Тож наразі знову гостро стоїть питання маркетингової стратегії, розробки та створення бренду Полтави та області. Що в цьому плані зроблено на Полтавщині, дізнавалися мої колеги Сергій Блавацький та Сергій Глоба.

Полтавщина туристична. У серпні минулого року в ОДА презентували логотип і брендбук регіону. Називали це так званою філософією розвитку внутрішнього туризму. Але тоді представники громадськості неоднозначно сприйняли роботу, проведену Департаментом культури і туризму Полтавської ОДА. Тож далі продукт відправили на доопрацювання. І зараз питання бренду області не закрите, говорять у відділу розвитку туризму ОДА. Там працюють над його вдосконаленням, намагаються дослухатися до думки громадськості, різнопрофільних фахівців та представляють новий пілотний проєкт.    

Лілія Федорченко, заступник начальника управління Департаменту культури і туризму Полтавської ОДА        

- Чому пілотний, бо в форматі підготовки до 26-ї туристичної виставки в Києві, на жаль, вона перенесена на середину травня 2021 року, тому поки що ми не змогли презентувати такі футболки, які ви сьогодні можете бачити.

За словами Лілії Федорченко, в грудні минулого року був відкритий віртуальний туристичний центр в Полтавській області – це сенсорні екрани, які дозволяють отримати вже певну аналітику: що ж цікавить туриста. 

Лілія Федорченко, заступник начальника управління Департаменту культури і туризму Полтавської ОДА        

- От вчора ми отримали чергову порцію інформації про те, що в лютому 2021 року близько 20 тисяч осіб вже змогли ознайомитися з інформацією на цих екранах, і цікаво те, що ті об’єкти, які зображені на майбутньому чи вже самодостатньому туристичному бренду Полтавської області, вони є найбільш цікавими для тих, хто користується віртуальним центром.

Роз’яснила Лілія Федорченко й візуальну складову та гасло пілотного бренду – «Полтавщина там, де відпочиває душа…».

Лілія Федорченко, заступник начальника управління Департаменту культури і туризму Полтавської ОДА        

- Така аналогія, мені здається, з тим, що Полтавщина є серцем України, і власне, коли приїжджаєш до нас, то відпочиває не тільки тіло, але і душа… Чаша – Гелон, Полтавський краєзнавчий музей, фонтан, Поле Полтавської битви.

Тож, в області на цьому крапка не поставлена, ми готові до конструктивної критики та співпраці, говорить Лілія Федорченко.

У Полтаві популяризуватиме місто як потенційну туристичну Мекку, буде комунальне підприємство «Інститут розвитку міста», де концентруватимуться модернові, креативні ідеї, розповідає заступник міського голови Валерій Пархоменко. За його словами, Полтава має більше 30 пам’яток архітектури Державного значення та пам’ятки місцевого значення. Тож логотип має відзначатися не лише гербом чи прапором, а й різними локаціями.

Валерій Пархоменко, перший заступник Полтавського міського голови 

- Я думаю, що замикатися на якомусь одному – чи-то Біла Альтанка, чи Пам’ятник Слави, чи архітектурний ансамбль в центрі Полтави, непотрібно, бо не можна з контексту міста виривати якусь одну ізюминку.

Валерій Пархоменко вважає, що до кожного свята чи пам’ятної дати полтавці повинні запропонувати свій тематичний брендбук, який асоціюватиметься з датою, подією та містом. А ще представляти людей, яким небайдужа Полтава, які тут живуть і працюють. Та ще не варто забувати, що приєднані 10 сільських рад – це теж вже історія Великої Полтави.

Валерій Пархоменко, перший заступник Полтавського міського голови       

- Якраз сьогодні, мабуть, прийшов час, щоб подумати над брендбуком, визначити, наприклад, 10 чи 15. Я вам вдячний, сьогодні я не можу відверто сказати, але я думаю, найближчим часом ми зберемо експертну раду і поставимо завдання. Я думаю, немає проблем зробити це до кінця року.

А ось в одному з найпопулярніших міст України – Львові, куди щороку приїжджають мільйони, в тому числі іноземних туристів, говорять: бренд – це про зв’язок через емоцію, а різнокольорові вежі логотипу міста Лева створюють яскравий настрій. Його розробили ще 2006 року до святкування 750-річчя міста.

Галина Гриник, в.о. начальника управління туризму Департаменту розвитку Львівської міської ради

- Він є у вільному доступі. У нас був розроблений такий брендбук міста, він зараз вже є в електронній формі, тому що в 2019 році ці наші вежі були зроблені більш динамічними. Ми розуміємо, що як позиціювання міста змінюється, так і змінюється логотип міста.

Юрій Крукевич, дизайнер, автор бренда Львова      

- Львів – таке місто, де зживалися різні культури. Тут і українці, поляки, вірмени, і цей колір теж символізує багатокультурність, і логотип має відображати, що є в місті, що є цінне. Я думаю, якщо думати, що має бути в Полтаві, оскільки ви там живете і знаєте місто краще, подумати, що є важливо, чим Полтава є така особлива в Україні.

Відіграло свою роль і обране гасло «Львів – відкритий для світу». Під цим слоганом місто перетворилось на один із туристичних центрів України.

Галина Гриник, в.о. начальника управління туризму Департаменту розвитку Львівської міської ради

- Це позиціювання є відкритістю як його мешканців, так і те, що він відкривається для світу, і ми завжди готові і нашим гостям, і те, що кожен з мешканців, він є окремим амбасадором міста.

Тож і ми сподіваємося, що незабаром поява бренду Полтави та області сприятиме економічному розвитку, залученню нових інвестицій та туристів до Полтавського краю. А позаяк бренд – це емоційний продукт, то єдиної стратегії тут не існує: кожна має бути індивідуально підібрана для міста чи регіону. Але високоякісний товар потребує й неабияких зусиль. 

Стрічка новин