У Зінькові презентували дерев’яну церкву у ЗD-форматі

У 30-х роках минулого століття богоборча влада більшовиків знищила її та ще сім православних храмів і дві синагоги, які на той час були у місті. Також відбулася перша презентація видання «Знищені шедеври української дерев’яної сакральної архітектури. Книга з доповненою реальністю», що вийшла у харківському видавництві Олександра Савчука. На цих заходах побувала і наша знімальна група.

Анатолій Васевич, кореспондент

- Ось тут на цьому місці, знаходилася унікальна дерев’яна церква сакральної архітектури. Вона належала до так званих «мандрівних». Це тобто, коли церкву зводили в одному місці, потім розбирали наче лего-конструктор і переносили в інше. Даний храм був в одному монастирів Лівобережжя України, а в кінці 18 століття його перенесли до Зінькова.

Олександр Савчук, культуролог, видавець

- У нашому виданні – одна із п’яти церков – якраз про Покровську церкву ідеться. Ось так вона виглядала ця церква. І завдяки місцевим краєзнавцям, старожилам і людям, які тут працюють, ми можемо побачити, принаймі, місцевість, на якій вона стояла. Церква була орієнтовно вівтарем на схід. Тобто, ми десь знаходимося з боку входу до церкви. Ось як раз ця дзвіниця – десь біля неї ми і знаходимося.

До жовтневого перевороту 1917 року у Зінькові було вісім церков і навіть дві синагоги. Радянська влада зруйнувала усі культові споруди та репресувала священників.

Віктор Литус, завідувач КЗ «Зіньківський історичний музей виконкому Зіньківської міськради»

- За приходу більшовиків почалися масові гоніння. Збиралися церковні атрибути із усіх коштовних матеріалів. Із Зінькова тільки золота було вивезено десь 150 кілограмів. І, на жаль, усі церкви всі вони були знищені. Під цю м’ясорубку потрапили майже усі священники.

Від Покровської церкви, яку презентували у 3D-форматі, не залишилося практично нічого, адже вона була дерев'яною. І все ж, працівники підприємства, яке нині знаходиться на тій території, знаходили наочні підтвердження її розташування там.

Олексій Конда, головний інженер ДП «Інтеграл-Агро»

- Отут оця вулиця, що по старих картах, називалася Покрівська. І, коли ми проводили тут земляні роботи, на цій території. То знаходили залишки поховань церковних.

Унікальний зіньківський храм показували в усіх проекціях. Видавець Олександр Савчук розповів і про інші дерев'яні храми, які вдалося дослідити й описати у новому виданні. За його словами про переважну частину знищених храмів, які вже не існують фізично, можна дізнатися завдяки кресленням і фотографіям Стефана Таранушенка, харківського дослідника українського дерев’яного храмового будівництва, мистецтвознавеця, культуролога та музейника. А от чи відновлюватимуть їх - це вже справа громади.

Олександр Савчук, культуролог, видавець

- Із відновленням церков є дуже багато питань. І не лише технічних. На скільки вони зараз громаді необхідні - на скільки вони громаді необхідні, змінюється кількість  мешканців у містах і селах. Із іншого боку робота, яка зроблена нами зараз, уже набагато у майбутньому полегшує роботу відбудови церков, якщо таке рішення буде прийнято.

Зіньківчани ж кажуть: звісно, хотіли б відродити духовні святині, якщо не наочно, то хоча б у людській пам'яті.

Віктор Литус, завідувач КЗ «Зіньківський історичний музей виконкому Зіньківської міськради»

- Хотілося б, щоб оці наші об’єкти культурної спадщини якимось чином хоча б у пам’яті поверталися і більше про них говорили.

Олексій Конда, головний інженер ДП «Інтеграл-Агро»

- Якщо буде десь відновлюватися ця церква - наше підприємство обов’язково долучиться до відновлення цієї церкви.

Стрічка новин