Якісна школа – середовище, у якому дитина щаслива

Якісна школа: що це? Державна служба якості освіти запустила інформаційну кампанію про систему забезпечення якості освіти в українських школах. Створена вона в рамках ініціативи «Система забезпечення якості освіти», яка впроваджується в межах проєкту «Супровід урядових реформ в Україні». Що говорять учні, освітяни та батьки, і якою вони бачать якісну школу? Про це наші кореспонденти поспілкувалися з очільником управління Державної служби якості освіти у Полтавській області.

«Якісна школа – це середовище, у якому дитина щаслива» – з таким слоганом Державна служба якості освіти та її територіальні органи запустили інформаційну кампанію про систему забезпечення якості освіти в українських школах. 

Але про що говорять цифри? В опитуванні взяли участь 60 шкіл, 6 із яких – із Полтавщини. Тож по Україні отримали наступні показники:

Здобувачі освіти в першу чергу обрали: доброзичливі взаємини між учнями та вчителями (78%), цікаві уроки (54%), професійність учителів (47%). 

Юрій Кращенко, начальник управління Державної служби якості освіти у Полтавській області

- Якщо усереднити, вивести середнє арифметичне, якою має бути якісна школа, то це школа, де створені безпечні умови для дитини. Це школа, де є співпраця між усіма: учителями, батьками та учнями. І це школа, де є добра кваліфікація педагогічних працівників. Отакі три домінанти ми можемо вивести.

Опитування здійснювалося методом онлайн-інтерв’ю. Всього було опитано 59 директорів, 1560 учителів, 1631 батьків, 899 учнів і 752 експерти. 

Метою інформаційної кампанії є інформування батьків, учнів, директорів шкіл, вчителів, а також громади про те, якою має бути якісна школа та як нова система забезпечення якості освіти і як кожен учасник освітнього процесу може допомогти закладу стати кращим.

Адже якісна школа є результатом спільних зусиль усіх учасників освітнього процесу – засновника, який забезпечує ресурсами, директора, який постійно вдосконалює якість освітньої діяльності школи, вчителів, які розвиваються, щоб давати якісну освіту, мотивованих учнів та батьків, які беруть участь у розвитку школи. Інформацію в управління Державної служби якості освіти отримують і шляхом проведення інституційних аудитів, тобто, зовнішніх. Це перевірка незалежними експертами, яка дає інформацію освітянам, батькам і громаді: що добре, а що варто вдосконалити. Є ще і внутрішня сторона. 

Юрій Кращенко, начальник управління Державної служби якості освіти у Полтавській області

- Це і формування стратегій розвитку, формування її планів розвитку, підвищення кваліфікацій педагогічних працівників, налагодження здорового безпечного пихологічного середовища в самій школі. Це не тільки стіни, а й середовище спілкування, тобто, іншими словами: модель якісної школи: це не лише досягнення на ЗНО, ДПА, це те місце, де дитина відчуває себе щасливою.

Якісна освіта – це компетентності і їх зв'язок, зазначають директори шкіл. А оскільки для учнів важливіші атмосфера, цікаві уроки, то можна через цікаві уроки досягти набуття компетентностей. Це і є метою інформаційної кампанії. А перевірок, інституційний аудитів не варто боятися, адже головне – досягти кращого результату, а не показати, хто гірший. 

Юрій Кращенко, начальник управління Державної служби якості освіти у Полтавській області

- Інституційний аудит оцінює, як учителі формують компетентності, як учителі спілкуються з учнями, який мікроклімат на уроці, інституційний аудит оцінює середовище: чи безпечне, чи територія школи огороджена. Інституційний аудит оцінює роботу директор школи, бо і від нього залежить якість освіти.

В області цю процедуру уже пройшли 6 шкіл. 

Стрічка новин