125 років першим Новітнім Олімпійським іграм

Сьогодні минає 125 років від дня відкриття перших міжнародних Олімпійських ігор сучасності, що проходили в Афінах. Досить швидко вони стали найпопулярнішими змаганнями на планеті, у яких бере участь велика кількість країн. Перша олімпіада дуже тісно пов’язана із іменем Олексія Бутовського із Полтавщини - одного із ініціаторів їх відродження. Анатолій Васевич знає більше.

Анатолій Васевич, кореспондент

- Цей день є досить знаменним для любителів спорту, для світової спортивної громадськості. Адже 6 квітня 1896 року були започатковані перші олімпійські ігри. І у їх витоків стояв наш земляк Олексій Бутовський.

1894 року барон П'єр де Кубертен особисто запросив Олексія Бутовського на Міжнародний Атлетичний конгрес до Парижа. Наш земляк став одним із перших 13 членів Міжнародного Олімпійського комітету. А вже через два роки в Афінах безпосередньо відбулася сама Олімпіада. Змагання тривали тиждень. У них взяли участь близько 300 осіб із 14 країн світу. Планували поїхати туди й українці.

Віталій Павлов, член виконкому Полтавського обласного відділення НОК України

- Приватним способом одеське товариство сприяння фізичному розвитку планувало брати участь в Афінах 1896 року, збирали кошти. Їх вистачило для того, щоб делегація із Одеси прибула тільки до Константинополя. А далі квитки не були придбані до Афін.

Серед учасників Олімпіади був і спортсмен із Полтавської губернії - Микола Ріттер. Він подав заявку до секретаріату Олімпіади на участь у змаганнях з греко-романської (римської) боротьби, стрільби з карабіна і фехтування на рапірах.

Віталій Павлов, член виконкому Полтавського обласного відділення НОК України

- Він навіть пройшов відбіркові тури і мав право виступати на основній сцені, власне, в Афінах 1896 року. Але через причину неакліматизації і втрату, як він писав свого щасливого кулону, він свою заявку зняв у самий останній момент.

Олексій Бутовський намагався переконати тодішню царську владу більше увагу приділяти олімпійському руху. Але даремно, – до нього не дослухалися. Тоді полтавський фундатор Олімпійських ігор пішов іншим шляхом. 

Віталій Павлов, член виконкому Полтавського обласного відділення НОК України

- Він почав у кожному із великих міст царської Росії – Санкт-Петербург, Москва, Київ, Харків – організовувати міні-олімпійські ігри. Що цікаво, що перша Всеросійська олімпіада була проведена у Києві у 1913 році. І безпосередньо найбільший вклад в організацію цієї олімпіади вкладає також наш земляк Олексій Дмитрович.

Відтоді олімпійський рух став поширюватися і нині постійно розвивається на всіх рівнях, навіть незважаючи на коронавірус.

Олена Кучеренко, відповідальний секретар Полтавського обласного відділення НОК України

- Вишукуємо різноманітні можливості, щоб популяризувати олімпійський рух. І в такі часи рухатися і розвиватися. Річ у тім, що масово не можна проводити змагання, але ми так обираємо, щоб було небагато людей на свіжому повітрі. І таким чином виконуємо свої завдання. Онлайн теж проводять вчителя, олімпійський ринг. Тобто знаходять якісь форми.

Серед них – всеукраїнські акції «Олімпійська книга», «Олімпійський куточок», «Олімпійський урок», «Олімпійський день» та, звісно, чимало інших заходів.

Людмила Калаптуровська, директор Полтавського обласного центру фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх»

- Цього року Фестиваль «Тато, мама, я – спортивна сім’я» проводиться у карантинних умовах. Ми сподіваємося, що 29 квітня обласний фестиваль відбудеться у м. Полтава. Це – родинний захід, де беруть участь: і мама, і тато, і дитина до 10 років.

А ще триває активна підготовка до Олімпійських ігор у Токіо, які мають провести цього літа. Взяти участь у них планують і наші земляки.

Віталій Павлов, член виконкому Полтавського обласного відділення НОК України

- Особливо ми маємо надію на полтавську школу боксу, на греблю - це Полтава, Горішні Плавні, Кременчук. Тобто ці міста, які, ми сподіваюся, що будуть представлені на олімпійських іграх у Токіо.

Стрічка новин