Жінкам підняли пенсійний вік

Індексація пенсій і підвищення пенсійного віку. Які ще оновлення чекають на пенсіонерів та що з цього приводу говорять економісти? З 1 квітня Пенсійний фонд перерахує виплати працюючим пенсіонерам, яким пенсію призначили або вже перерахували два роки тому, тобто, до 1 квітня 2019 року. Перерахунок проводиться із заробітної плати, з якої обчислена пенсія. Тому збільшення виплат визначається для кожного індивідуально. Індексація у квітні торкнеться приблизно 2 млн пенсіонерів.

З 1 квітня підвищується пенсійний вік для жінок. Тому тепер всі українці будуть виходити на пенсію у 60 років. Водночас стаж роботи для виходу на пенсію у віці 60 років повинен становити 28 років. Ті, у кого його немає, повинні виходити на пенсію у 63 роки.

Олександр Хмелевський, кандидат економічних наук, незалежний експерт

- Зрівняння пенсійного віку між чоловіками і жінками розпочалося в результаті реформи 2011 року, і з тих пір щороку, кожні пів року, жінкам збільшували пенсійний вік на пів року. Таким чином пенсійний вік нарешті зрівнявся, і у чоловіків, і жінок, і досяг 60 років.

Розмір пенсії розраховується, виходячи з середнього розміру заробітної плати застрахованої особи. 

За 60 місяців та коефіцієнта страхового стажу помножений на кількість років страхового стажу. Якщо раніше коефіцієнт становив 1,35, то в результаті Пенсійної реформи 2017 р. він був знижений до 1. Тобто, якщо у вас 28 років страхового стажу, то ваша пенсія буде дорівнювати середній заробітній платі, помноженій на 0,28. Наприклад, якщо середня зарплата була 6000 грн., то пенсія при 28 роках стажу буде становити 1680 грн. 

Середній розмір пенсії становить 3507 грн. Проте багато людей не мають і цього. Річ в тім, що через масове безробіття в Україні набрати 35 років стажу дуже важко. Тому більшість людей в Україні пенсій не матиме взагалі. Для наповнення Пенсійного фонду потрібно збільшити норму відрахування. 

З 1 квітня Пенсійний фонд перерахує виплати працюючим пенсіонерам, яким пенсію призначили або вже перерахували два роки тому, так звана індексація. Проте кардинально ситуацію це не врятує.

Олександр Хмелевський, кандидат економічних наук, незалежний експерт

- Було оголошено, що індексація становить 11%, проте індексуються не самі пенсії, а ті власне заробітні плати, на підставі яких розраховується пенсія. Тому реальна індексація, вона становила десь в межах 3% і, звичайно, вона не покриває інфляцію, і чим далі людина перебуває на пенсії, і тим її пенсія відстає від цін і заробітних плат.

Але головним напрямком вирішення проблеми низьких пенсій має стати розвиток економіки України, зниження безробіття та створення робочих місць. Без цього наповнити Пенсійний фонд не вдасться.

Стрічка новин