На Полтавщину повертається сказ

На території Полтавської області з початку року спостерігається загострення ситуації зі сказом. З початку 2021-го вже зафіксовано 10 смертей домашніх улюбленців. Наразі особливу небезпеку становлять бездоглядні собаки і коти, чисельність яких в області за останні роки зростає. Наша кореспондентка Євгенія Манич знає більше.

Євгенія Манич, кореспондентка

- З початку 2021 року на території Полтавської області було зареєстровано 10 неблагополучних пунктів по сказу, де через інфекцією загинуло 10 тварин – 2 собаки, 2 лисиці, 6 котів.

Сказ – небезпечне інфекційне захворювання. Воно характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі смертельним пошкодженням центральної нервової системи. Це захворювання є як у тварин, так і у людей. 

Аліна Вакарчук, завідувачка протиепізоотичним відділом ПОЛ ветеринарної медицини

- Це захворювання характеризується ураженням центральної нервової системи, розвитком енцефаліту. Це захворювання, воно є смертельним, воно невиліковне. Єдине, чим можна вберегтися від цього захворювання, – це щепити свого домашнього улюбленця.

На сьогоднішній день у Полтавській області виникла реальна загроза повернення міського сказу котів та собак. Так, за 2020 рік в області зареєстровано 31 неблагополучний пункт по сказу, де захворіло та загинуло 39 тварини.

Аліна Вакарчук, завідувачка протиепізоотичним відділом ПОЛ ветеринарної медицини

- Особливу небезпеку несуть безпритульні тварини – собаки і коти, чисельність яких не набуває тенденції до зменшення. Це, в свою чергу, сприяє утворенню міських осередків сказу, коли сказ утворюється безпосередньо у населених пунктах.

Найбільше на сказ хворіють коти – 28,2%, за ними йдуть собаки – 25,6%, потім – лисиці – 23,1%; далі – велика рогата худоба – 17,9%, і по 2,6% перепадає на куниці та дрібну рогату худобу.

За 2020 рік на Полтавщині від сказу постраждало 43 особи. Зі скаженими собаками та котами контактувало 36 людей, серед них постраждало 3 дітей. А за 2021 року від хворих на сказ тварин постраждало 7 осіб, у тому числі – 1 дитина. Лікарі зазначають, якщо вас укусила тварина, перше, що необхідно зробити, – це промити рану мильним розчином під проточною водою декілька разів, помазати її краї йодом і накласти асептичну пов’язку. Після цього одразу їхати до лікарні.

Володимир Рошко, лікар травмпункту 

- У таких випадках відбувається два варіанти. Якщо людину вкусила невідома тварина і є можливість спостерігати за цією твариною, тоді, відповідно, людина не отримує антирабічних проти сказу щеплень. Спостерігається тварина, звичайно, людина також спостерігається, і якщо виникають у тварини якісь симптоми, що це подібне до сказу, тоді починається щеплення.

Якщо ж тварина невідома чи зникла, або у неї є клінічні ознаки сказу, в такому випадку потрібно негайно робити щеплення.

Володимир Рошко, лікар травмпункту

- На даний момент, це може бути в залежності від локалізації укусу, щеплення вакциною Індіраб і протиантирабічним глобуліном, або тільки самою вакциною. Вона є в наявності у нас, ми забезпечені нею. І це буде 5 ін’єкцій цієї вакцини, і можна сподіватися на те, що сказу у людини не буде.

Ветлікарі зазначають: робити такі щеплення раз на рік слід усім своїм улюбленцям. Вакцину тваринки переносять легко та без ускладнень.

Стрічка новин