Як зберегти історичне серце Полтави

Будівля дворянського зібрання, Будинок генерал-губернатора та Полтавський Петровський кадетський корпус, які розташовані в історичному центрі міста, потребують підтримки і повинні бути відреставровані. Про це заявив голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов під час презентації Стратегії розвитку Полтавської області на 2021-2027 роки. А ще додав: при злагодженій роботі обласної та місцевої влад можна зберегти історичне серце Полтави – ансамбль Круглої площі та залучити в місто туристів. В сучасних реаліях таких ініціатив розбиралися наші журналісти.

Той стан, у якому будівлі перебувають зараз, не витримує жодної критики. З такими словами голови ОДА погоджується більшість полтавців та гостей міста. Адже 9 грудня минулого року пожежа перетворила на руїну одну з історичних будівель унікального ансамблю Круглої площі Полтави – Будинок Полтавського дворянського зібрання, що був споруджений у 1810-11 роках в стилі класицизму. За задумом, планується передати цю будівлю на баланс області, провести реставраційні роботи, створити глядацьку залу на 500 місць. 

Олег Синєгубов, голова Полтавської ОДА

- Не кафе, не ресторан, ні нічні клуби а, наприклад, створення глядацької зали, розміщення Полтавського академічного симфонічного оркестру – це наша пропозиція.

Для реставраційних робіт необхідна державна підтримка у сумі 450 млн грн. 

Олег Синєгубов, голова Полтавської ОДА

- Це нам дасть змогу залучити кошти обласного бюджету, державного фонду регіонального розвитку, а також прямі державні інвестиції у вигляді субвенції від міністерств – Мінкультури і від інших профільних міністерств.

Підтримує пропозицію голови ОДА і голова Полтавської міської територіальної громади Олександр Мамай, підкреслюючи, що містяни повинні розвиватися, в першу чергу, культурно.

Олександр Мамай, голова Полтавської міської ТГ

- На сьогоднішній день повністю реставрувати Будинок Полтавського дворянського зібрання для територіальної громади, міського бюджету дуже важко, максимально, що ми могли зробити, це виділити якісь 10-15-20 мільйонів гривень для консервації цього будинку, зробити зовнішній вигляд, дах і поставити охорону. Але якщо в області набагато більше коштів, ніж в міської територіальної громади, і якщо є така стратегія зробити чи-то невеликий оперний театр, і область нам допоможе, то я цілком підтримую цю ідею.

Віктор Трофименко, голова ГО «Save Poltava»

- Що стосується «малої опери», або розміщення симфонічного оркестру в Дворянському зібранні, ми однозначно це підтримуємо. Це повністю відповідає чинному пам’яткоохоронному законодавству, режиму використання пам’ятки.

Юліан Матвійчук, депутат Полтавської міськради

- Якщо ми побачимо всі кроки реалізації, не просто проєкт – всіма руками «за».

За Представленою обласною Стратегією планується передача до обласної комунальної власності і колишнього будинку генерал-губернатора, чи «будинку профспілок». Зараз тут господарює ДБР.

Юліан Матвійчук, депутат Полтавської міськради

- Через те, що в них проблеми йдуть з переоблаштуванням приміщення під їх потреби, і це виходить дорожче, ніж будувати нове приміщення і туди повністю заїхати.

Тож у Будинку генерал-губернатора після передачі до власності області та реставраційних робіт може розміщуватись балетна й танцювальна спортивні школи, розраховані на 1000 вихованців. Також планується створення учнівського IT-простору. Необхідна державна підтримка – 160 млн грн, зазначається у Стратегії розвитку Полтавської області на 2021-2027 роки.

Терміново потребує відновлення й інша історична будівля колишнього Полтавського Петровського кадетського корпусу. Вона стоїть пусткою з 1995 року і теж зазнала останніми роками кілька руйнівних пожеж. Але тут – не все так просто. В планах Стратегії розвитку Полтавської області на 2021-2027 роки в цих стінах планується створити військовий ліцей за стандартами НАТО. 

Олег Синєгубов, голова Полтавської ОДА

- Ми маємо розуміти, що найближчим часом відновити це приміщення  в того органу, в якого воно зараз знаходиться на балансі – це Державної судової адміністрації Полтавської області, коштів немає. На 2021 рік державним бюджетом кошти не передбачені. На 2022 рік поки що не можемо сказати. Але сумно що 21 рік, час ця будівля втрачає.

За словами виконувача обов’язки начальника управління теруправління ДСА в Полтавській області Віталія Федька, незважаючи на те, що вся судова гілка влади України має тотальне недофінансування з Державного бюджету, в тому числі – і по капітальних видатках, за рахунок саме цих коштів суддівська адміністрація мала провести реставрацію будинку Кадетського корпусу. Але все ж з в цьому кабінеті з оптимізмом дивляться у майбутнє і планують продовжити розпочате.

Віталій Федько, в.о. начальника управління ТУ ДСА в Полтавській області

- Всі дозвільні документи станом на сьогодні ми отримали, тендерну процедуру по протиаварійних роботах саме по облаштуванню покрівлі та системи водовідведення ми провели, очікуємо лише фінансування з державного бюджету, щоб безпосередньо приступити до будівельних робіт.

Як розповів Віталій Федько, зараз вони проводять перемовини з народними депутатами від Полтавщини щодо лобіювання питання фінансування об’єкту і там невдовзі таки буде найбільший в Україні Будинок правосуддя.  

Віталій Федько, в.о. начальника управління ТУ ДСА в Полтавській області

- Ми з великим оптимізмом робимо і будемо робити цей об'єкт, і ми його збудуємо, і відбудеться там Будинок правосуддя, в центрі міста, гарний і красивий.

Юліан Матвійчук, депутат Полтавської міськради

- Поки що воно за межі ОДА нікуди не вийшло. В Києві вони так і говорять – це ініціатива конкретно губернатора, тут історія незмінна: Будинок правосуддя буде, і ми цим шляхом йдемо, бо вже багато робіт пророблено.

Віктор Трофименко, голова ГО «Save Poltava»

- Кадетський корпус лишається державною власністю. Рішення щодо нього приймає ДСА або Кабмін, і тут Стратегія – це круто, але це досить складна робота, і зараз сумніваюся, що ДСА чи КМУ будуть передавати з державного в комунальну власність.

До речі, згідно зі зведеним кошторисом, в ДСА планують повність провести всю реставрацію будівлі орієнтовно за 360 мільйонів гривень. Звісно, якщо не дорожчатимуть будматеріали. Тож, що буде далі, як-то кажуть, подивимося.

Стрічка новин