Сьогодні – День народження Миколи Гоголя

Сьогодні, 1 квітня, відзначається 212-та річниця від Дня народження класика світової культури, письменника, драматурга, публіциста, критика, одного з найбільш незвичайних і загадкових письменників, нашого земляка – уродженця села Сорочинці Миргородського повіту Полтавської губернії Миколи Васильовича Гоголя. Зранку у Полтаві відбулося урочисте покладання квітів до пам’ятника класику. Сергій Блавацький – далі.

Вже традиційно з самого ранку вшанувати пам’ять нашого славетного земляка до монументу, що знаходиться на вулиці, названій в честь письменника, лягли квіти. Цього року через карантинні обмеження тут не було як завжди полтавських школярів, студентів, науковців-гоголезнавців, представників громадськості. Були лише представники влади та журналісти.

Олександр Мамай, голова Полтавської міської ТГ

- Більшого гумориста, ніж Микола Гоголь, мабуть, досі ще не існує, і сьогодні, попри карантинні обмеження, наш обов’язок – все таки вшанувати пам’ять нашого земляка. І сьогодні перше квітня – День гумору. На жаль, він співпадає з карантинними обмеженнями, але я хочу, користуючись нагодою, побажати всім членам нашої територіальної громади в цей гумористичний день головне – здоров’я.

Микола Гоголь залишив нам у спадок безцінний творчий доробок. Його твори читають та екранізують в Америці, Німеччині, багатьох інших країнах і, звісно, в Україні та на Полтавщині. Про нього розповідають містичні легенди, загадковою залишається навіть смерть письменника. Та й при житті було багато чого цікавого, розповідає медіа-експерт Олег Зонтов.

Олег Зонтов, генеральний директор телеканалу «Центральний» 

- І сьогодні новий ювілей його, бо він народився у 1809 році, але у 1821-му в нього з’явилося подвійне ім’я Гоголь-Яновський, і це дуже цікава історія. Коли він один рік навчався у нас в Полтаві, в повітовому училищі, він навчався під прізвищем Яновський. Але потім чомусь з 21 року змінюється і стає подвійним.

Науковці зазначають, що Гоголь належить до найбільш оригінальних письменників усіх часів. Експерти його ім’я ставлять поруч з іменами Шекспіра, Данте, Сервантеса. Довкола його життя і творчості досі народжуються різноманітні міфи та версії. Його життя оповите таємницями, суперечностями та парадоксами. 

Ольга Орлова, доцент кафедри світової літератури ПНПУ ім.В.Г.Короленка 

- Гоголь, ми всі знаємо, писав російською мовою, але дуже влучні слова Ліни Костенко про Миколу Васильовича: «Він український геній російської літератури», і цей геній створив дійсно свій світ. Він наче Хома Брут із «Вія», він провів таке коло заповідне – це Полтава в центрі, Диканька – ще одне маленьке коло, але це коло, яке і зараз, мені здається, охороняє нашу Полтаву, не дає сюди проникнути злу, злим силам.

Полтавці вшанували свого великого земляка вулицею, яка носить його ім’я. За пам’ятником Гоголю – алея гоголівських героїв, споруджених до 200-річчя від Дня народження письменника. В декількох десятках метрів від пам'ятника знаходиться кінотеатр «Колос». До революції тут був театральний зал Полтавського просвітницького будинку імені Миколи Гоголя. Зал, який вміщував 1100 глядачів, і сцена нагадували в мініатюрі сцену знаменитого театру Ла Скала. З 1950-х років драматичний театр розташовується в іншій будівлі, розташованій на вулиці Гоголя. Там зараз Обласний академічний музично-драматичний театр імені Миколи Гоголя.

Стрічка новин