Експозиція краєзнавчого музею Горішніх Плавнів поповнилася новими цікавими експонатами

Це – книги XIX століття на релігійну тематику. Подарував прадавні видання музею протоієрей Михаїл Павлюк, настоятель Спасо-Преображенського храму Української православної церкви села Келеберди. Подробиці – у наступному сюжеті.

Саме ці сім книг віднині перебуватимуть на довічному зберіганні у краєзнавчому музеї Горішніх Плавнів. Такий безцінний подарунок зробив священник Михаїл, настоятель Спасо-Преображенського храму УПЦ села Келеберда. Директорка музею Марина Безсмольна зазначила: ці книги – унікальні. Подібних у колекції музею дотепер не було.

Михаїл Павлюк, протоієрей, настоятель Спасо-Преображенського храму УПЦ

- Святкова мінея, або грецькою Пентікастаріон після П’ятидесятниці. Це – богослужебна книга, яка використовується після Пасхи до П’ятидесятниці включно і ще два тижні після П’ятидесятниці.

Серед подарованих книг є Канноник, фрагмент Євангелія, збірник псалмів. Прадавні книги датуються XIX сторіччям. Написані вони, звісно, церковнослов’янською мовою, тож не кожен пересічний громадянин розбере друковані тексти. Священник Михаїл читає із легкістю, зупиняючись на окремих словах, щоб пояснити, як правильно розуміти давню букву, якої не існує в сучасному алфавіті. Розповів священник і про те, яким чином ці книги опинилися у його власності. 2004-го року він ніс службу у виправній колонії, яка діяла на території Горішніх Плавнів. 

Михаїл Павлюк, протоієрей, настоятель Спасо-Преображенського храму УПЦ

- Так як вони знаходилися на різних роботах – хтось знаходився на переробці макулатури, ось вони там і знайшли ці книги. Потім якось вони мені і дісталися із цієї колонії. Я їх приніс, зберігав у храмі, думав, що у нас буде свій музей, а так як він не з’явився – книги лежать, то нехай краще вони нам принесуть духовну-душевну користь.

Вони схожі на ті, які й зараз люди подають у церквах, аби священники помолилися «за здоров'я» чи «упокій» людини.

Михаїл Павлюк, протоієрей, настоятель Спасо-Преображенського храму УПЦ

- Тут імена, які були написані, а потім викреслили їх. Тобто люди померли, і їх переписали в іншу записку про упокій. У Бога всі однакові – що живі тут, що люди, яких вже немає у земному житті. Просто ми знаходимося у різних світах. Вони із цього земного життя вийшли. Тобто ми молимося як про здравіє, так і про упокій однаково.

Священник Михаїл зазначив, що книгами, переданими до музею, раніше активно користувалися. Про це красномовно свідчить їхній зовнішній вигляд. Так і має бути, переконані музейники. Адже охайна, незаплямована палітурка і сторінки – передусім, доказ того, що книгу не читають. А ці видання користувалися попитом. Науковці сподіваються, що вони зацікавлять мешканців Горішніх Плавнів.

Стрічка новин