Кремлівська дезінформація – у залі італійського суду

Три роки, чотири місяці і два дні – саме стільки провів у нічому не винний український нацгвардієць Віталій Марків в італійській в’язниці. Апеляційний суд Мілана військовослужбовця виправдав. Чотири місяці він вже в Україні. Яку роль зіграла російська пропаганда у першому вироку для Марківа, знає наша київська журналістка Лідія Дмитрашко.

Віталій Марків вже чотири місяці в Україні. Після чотирьох років італійської в’язниці намагається надолужити втрачене.

Віталій Марків, український військовослужбовець

- Стараюся якось весь свій час максимально витрачати на сім’ю. Входжу в шалений ритм. Признаюся, що все не так просто. Поновився на військовій службі в себе в батальйоні, де я служив. Поновився на навчання, продовжую навчатися.

24 роки в’язниці – таким був перший вирок італійського суду присяжних. Українська влада та правозахисні організації впевнені: вирок був ухвалений під впливом російської пропаганди, що прагнула дискредитувати не тільки Марківа, але й усі Збройні сили України.

Віталій Марків, український військовослужбовець

- Національна гвардія України, вона, насамперед, весь час мого переслідування, мого утримання під вартою Італії, вона не розглядалася ні в якому разі місцевими ЗМІ, як військове формування. Вони використовували такі слова як «...» – це напіввійськове збройне формування.

Ще до арешту та суду над Марківим в Італії існував потужний вплив кремлівської пропаганди.

Ольга Токарюк, журналістка, співавторка документального фільму про Віталія Марківа «Між двох вогнів»

- В Італії досить багато політичних сил протягом років, особливо після початку російської агресії проти України, висловлювали свою підтримку діям Кремля і діям російського президента Володимира Путіна. Фактично, в кожній частині політичного спектру в Італії можна знайти політичні сили, які або відверто підтримують політику Кремля, або, принаймні, поширюють дезінформацію Кремля про Україну.

Вплинуло на хід справи і те, що прокурори використовували як докази матеріали російських пропагандистських ресурсів. А італійські медіа повторювали кремлівські фейки.

Олександра Цехановська, старший аналітик Групи з аналізу гібридних загроз Українського кризового медіацентру 

- Наратив перший – «в Україні громадянська війна і Росія ніби-то не є стороною конфлікту». Наратив 2-й – «Україна є фашистською державою». Наратив третій – в Україні потужна русофобія. 4 – Україна – недодержава. І нарешті – «Україна є маріонеткою заходу, і знаходиться під зовнішнім управлінням».

Віталія звинувачували у вбивстві італійського фотографа та російського правозахисника. І хоча прямих доказів не було, суд присяжних на фоні дезінформації виніс нещадний вирок. Але апеляційний суд Марківа виправдав.

Олександр Павліченко, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини

- У нас є вже перемога в суді в апеляційній інстанції. І вона реалізована – ось Віталій Марків, який сидить поруч з нами. Це перше. Тобто, ми вже маємо певне доведення того, що є правдивим, а що є фейковим.

Українські та незалежні італійські журналісти провели власне розслідування справи Марківа та створили документальний фільм під назвою «Між двох вогнів». 

Стрічка новин