Унікальний рукописний фоліант поповнив фонди Державного архіву

У Державному архіві Полтавської області відбулася доволі непересічна подія як для історії Полтавщини, так й України загалом. Науковці отримали в подарунок досі невідомий, унікальний рукописний фоліант, імовірно, Військової канцелярії Гадяцького полку, або Гадяцької протопопії, що містить копії документів періоду 1718-1729 років, в тому числі, деякі метричні записи.

Цю рукописну книгу до Полтави привіз киянин Олексій Новіков. Чоловік розповідає: вже багато років цікавиться та досліджує історію Гадяцького краю, свій родовід.

Олексій Новіков, голова Громадської спілки «Українська культурна спадщина» та Центру вивчення сімейної історії «Метрика»

- Мій пра-пра-прадід був Гадяцьким міським головою протягом 15 років, його старший син в період Української революції був Гадяцьким земським головою, і перед тим – повітовим комісаром. І в період перебування на посаді земського голови він видавав разом з Оленою Пчілкою газету Гадяцького земства «Рідний край».

Олексій Новіков розповів: десь років 15 тому рукопис випадково знайшов в старій оселі в якомусь із сіл Гадяцького краю один з краєзнавців. Тож Олексій вирішив за власний кошт викупити у нього книгу та передати до архіву.

Олексій Новіков, голова Громадської спілки «Українська культурна спадщина» та Центру вивчення сімейної історії «Метрика»

- Тисяча доларів – не жалко, жалко було б, якщо б ця книга загинула, от це жалко, а все інше. Воно таке, як кажуть, все приходяще, а музика вічна… Вважаю, що цей документ повинен бути саме в архіві, а не десь, в когось. Я вирішив виділити зі свого сімейного бюджету кошти, і придбав цей фоліант, і зараз його привіз до архіву, щоб він був введений в науковий обіг і щоб з ним мали можливість займатися науковці, дослідники.

Як розповідають архівісти, Олексій вже не один раз допомагав полтавським науковцям. Зокрема, передавав до установи придбані за власний кошт відскановані документи з історії Полтавщини, що зберігаються в інших архівах України.

Валентина Гудим, директор Державного архіву Полтавської області

- Дуже цінний документ, оскільки в нас архівних джерел цього періоду, на жаль, дуже мало в архіві. Подарунок, ну за останні 30 років це перший такий подарунок, який зроблений приватним дослідником. Останнє наше придбання було 1992 року, коли ми придбали щоденник Несвіцького, але тоді ми його придбали у приватного власника за рахунок коштів, і от з 1993 року ми не маємо, на жаль, фінансування, спецфонду, який би дозволив нам придбавати першочергово, ми маємо по закону першочергове право придбати будь-який артефакт.

Свій експертний висновок надав заступник директора з наукової роботи Полтавського краєзнавчого музею Володимир Мокляк. Він зазначив, що документ допоможе значно розширити наші знання про козацьку епоху, першу половину XVIII cтоліття.

Володимир Мокляк, заст. директора Полтавського краєзнавчого музею ім.В.Кричевського з наукової роботи

- Те, що я побачив, на перший погляд, прочитавши за кілька хвилин, то тут документи, які стосуються церковного життя в першу чергу, копії Указів царів, імператорів, копії указів вищого церковного духовенства і певні ділові папери, які можуть розповідати про історію України, уточнювати невідомі на сьогодні нам події. 

Володимир Мокляк відзначив дуже добру збереженість рукопису, практично його цілісність. Тож незабаром старовинна книга буде доступна дослідникам, тим, хто цікавиться історією рідного краю. 

Стрічка новин