В Україні зросли ціни на продукти харчування

У січні-лютому 2021 року ціни у продовольчих крамницях почали стрімко зростати. Особливо помітно подорожчали олія, овочі, курятина та яйця: це помітили і пересічні українці, й профільні експерти. Про причини дізнавалися наші кореспонденти.

За даними Держстату, протягом січня та лютого цього року ціни в Україні у середньому підвищилися на 6,1%, порівняно з таким же періодом минулого року. У січні (порівняно з груднем) в Україні подорожчали майже всі продукти, повідомив Держстат.

Зокрема, ціни зросли на хліб та хлібопродукти - на 3,5%, макаронні вироби - на 3,2%, молоко - на 2,4%, цукор, олія та овочі - на 2,3%.

Мешканці міста сговорять: вже відчули зростання цін на продукти харчування. Стверджують: є відчуття, що ціни будуть підійматися й надалі. 

- Відчула. Зокрема, щодо випічки, дорожче стало випікати вдома. Це яйця, це борошно. Яйця, молоко, відчули взагалі по всьому. Більше коштів вже потрібно для того, щоб нормально харчуватися сім’ї. 

- Звісно відчула. Зараз дуже подорожчала гречка, подорожчали й овочі трошки. М'ясо на тому самому рівні, яйця. Це, звісно, відчутно.  

- Так, дуже подорожчало все. М'ясо подорожчало, у мене діти, то молочка подорожчала дуже, ковбасні вироби, сири, яйця, подорожчало дуже.

Експерти ж говорять: зростання цін в Україні спостерігається навесні кожного року. І це також є сезонним підвищенням.

Лариса Антонець, начальник відділу економічного розвитку підприємництва Полтавської ОДА

- Якщо аналізувати ціни у березні, то дещо вони пригальмувалися. І навіть по деяким продуктам харчування є в нас зниження. Ми спостерігаємо, що молокопродукти, на свинину, на овочі, на борошно, на макаронні вироби, вони стабілізувалися і поки що росту немає.

Це пов’язано із різким зростанням цін на енергоресурси, на газ і на електроенергію, пальне також не стоїть на місці. Й оскільки це обов’язкові елементи по собівартості, то це тягне за собою «ланцюгову реакцію» підвищення цін на всі без винятку товари і послуги.

Лариса Антонець, начальник відділу економічного розвитку підприємництва Полтавської ОДА

- Економіка України, вона не ізольована, вона теж знаходиться під цим впливом. Ми маємо із цінових питань декілька законодавчих актів. Це Закон України «Про ціни та ціноутворення», а також постанова Кабміну від 22.04.2020 «Про заходи стабілізації щодо зростання цін на товари, що мають істотну соціальну значущість».

Зараз активні переговори із представниками ринку веде Кабмін. Денис Шмигаль вже розповів про першу перемогу над цінами.

Денис Шмигаль, Прем’єр-міністр України

- Ми ведемо діалог з рітейлерами, з торговими мережами. І наразі один із ключових учасників ринку запевнив нас, що не планує піднімати ціни на певні категорії продуктів харчування, товари першої необхідності. Вважаю, що це результат ефективної роботи профільного міністерства та представників ринку.

Стрічка новин