Рік дистанційного навчання в Україні

Україна вже рік перебуває на карантині, пов’язаному з пандемією COVID-19. За цей період школярі та студенти призвичаїлися до дистанційного навчання. Комусь воно далося легко, а хтось, навпаки, виявив недоліки такої системи освіти.

Минулого тижня на засіданні в облдержадміністрації відбулася нарада з питань протиепідемічних заходів через поширення коронавірусу в Полтавській області. На ній вирішувалися і питання, пов’язані з освітнім процесом.

Олександр Мамай, голова Полтавської міської територіальної громади

- Що стосується 1-4 класів, будемо дивитися після канікул. Бо ці класи, я думаю, ходити в школу зобов’язані. Але якщо буде ситуація погіршуватися, тоді переведемо 5-11 класи на дистанційне навчання.

Єлизавета – учениця 4 класу. Говорить: в школі їй більше подобалося навчатись.

Єлизавета Добряк, учениця 4 класу

- Коли я була у школі, мені більше хотілося навчатися, займатися. А коли ми були на дистанційному навчанні, то хотілося швидше піти погуляти з друзями, поговорити з кимось, погратися. Мені було важче на дистанційному, тому що потрібно було це все розуміти самим. В школі нам багато чого пояснювали на прикладах, а на дистанційному ми просто дивимося відео і конференції.

Дитячий психолог говорить, кожна дитина по-своєму сприймає інформацію. Тому дистанційне навчання деяким школярам навіть покращило їх успішність. 

Катерина Мироненко, психолог Обласної дитячої лікарні

- Наприклад, дитині легше зосередитися, коли вона знаходиться сама, немає однолітків або однокласників, які будуть її відволікати, чи якихось сторонніх шумів. Також дитина знаходиться у звичній для себе домашній атмосфері, тобто, вона є спокійною і не відчуває надмірного стресу.

Є група дітей, для яких краще навчатися дистанційно. Так вони можуть обирати свій темп та індивідуальну програму, за якою вони будуть засвоювати матеріал. 

Катерина Мироненко, психолог Обласної дитячої лікарні

- Це, наприклад, діти, в яких є порушення уваги, які досить сильно відволікаються, або ті, які мають виснажливу нервову систему. Вони, навчаючись дистанційно, можуть вчасно зупинитися, відпочити і тоді продовжувати навчання далі.

Рік дистанційної освіти продемонстрував і свої недоліки. Серед них – те, що школяр переважно весь урок має засвоїти самостійно. У режимі онлайн дитина не може постійно взаємодіяти з вчителем, що зменшує рівень запам’ятовування матеріалу.

Катерина Мироненко, психолог Обласної дитячої лікарні

- Це підходить далеко не всім дітям, оскільки це починає стосуватися і батьків, які стають вчителями для своєї дитини. Вони змушені пояснювати, розбиратися в тих темах, які дитина має на сьогодні опрацювати. І, таким чином, починає здаватися, що кількість матеріалу, який потрібно опрацювати, є більшим для дитини.

Карантинні вимоги вплинули і на формат проведення іспитів та підсумкових атестацій. Як зазначають в МОН, цього року ЗНО відбуватиметься за затвердженим графіком і без змін, проте ДПА відмінили.

Ангеліна Кушпіль, начальник відділу дошкільної та загальної середньої освіти

- Цього року учні, які завершують здобуття початкової (4-ті класи) та базової загальної середньої (9-ті класи) освіти, звільнені від проходження державної підсумкової атестації. Відповідний наказ ухвалило МОН від 3 березня цього року №273.

Ангеліна Кушпіль пояснює: в школярів у документах про освіту буде позначка «звільнений». Проте, як без ДПА прийматимуть студентів після 9 класу, вирішуватимуть індивідуально.

Ангеліна Кушпіль, начальник відділу дошкільної та загальної середньої освіти

- Це вже буде вимога того закладу, до якого вони безпосередньо виявлять бажання вступати, і ті умови, які вже безпосередньо прийняті в самому закладі.

Стрічка новин