Причини, через які ранкова кава вас зовсім не бадьорить

Деякі фактори блокують дію кофеїну.

Натуральна кава підтримує наш метаболізм, підвищує настрій, допомагає чинити опір депресії, знижує ризик розвитку деяких форм раку і навіть зміцнює здоров'я серцево-судинної системи. А ще кава пригнічує бажання спати, оскільки кофеїн буквально замінює нейромедіатор аденозин, який виробляється протягом часу, коли ми не спимо. Але, на відміну від аденозину, кофеїн не дозволяє з'явитися почуттю втоми — і ми можемо не спати та залишатися активними більш тривалий час, інформує Ukr.Media.

Щоб почати діяти, кофеїну потрібно від 20 до 40 хвилин, тож якщо ваш робочий день починається о 9 ранку, то найкращий час для першої чашечки кави — 8,30. Але іноді трапляється таке, що кава випита, а бадьорості немає. Чому так відбувається? Спробуємо розібратися.

Особливості генетики. Чутливість до кофеїну може бути обумовлена генетично. Так, саме генетика визначає, наскільки ефективно аденозинові рецептори організму можуть зв'язуватися з молекулами кофеїну.

Ще одна причина — "невідповідна" форма печінкового ферменту CYP1A2, який відповідає за 95 % метаболізму кофеїну. Існує дві форми цього ферменту, і тільки один з них діє по-справжньому швидко. Якщо вам дістався більш повільний вид, найімовірніше, вам потрібно більше часу, щоб кофеїн подіяв.

Толерантність до кофеїну. Як і до будь-якого стимулятора, наш організм може виробляти толерантність до кофеїну, якщо він отримує його занадто часто і у занадто великих дозах. Наскільки великих? Рекомендована оптимальна доза — не більше 400 мг кофеїну на день. Це приблизно 4 стандартних чашки кави. Якщо ви помітили, що улюблений напій припинив вас бадьорити, спробуйте знизити дозу, а краще — зовсім зробіть перерву у вживанні кави.

Втім, лікарі радять скорочувати кількість кофеїну поступово, адже якщо у вас вже розвинулося звикання, відмова від кави може призвести до появи дратівливості і головного болю.

Занадто сильна втома. Кава, на жаль, не панацея: кофеїн здатний підбадьорити нас на якийсь час, але якщо ми занадто сильно втомилися, він не спрацює. Більше того, якщо ми будемо продовжувати знову і знову "підстьобувати" себе за допомогою цього стимулятора, у організмі може накопичитися надто багато стресового гормону кортизолу, і у підсумку нам буде важче заснути, а нічний відпочинок буде неглибоким і недостатньо якісним. Тож якщо ви по-справжньому втомилися, не мучте себе кавою, а краще дозвольте собі невеликий двадцятихвилинний сон: він освіжить вас набагато краще.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію