У Полтаві розвінчували міфи проросійської пропаганди

У Полтаві розвінчували міфи проросійської пропаганди

«Мазепа. Karl ХІІ. Пётр І. Топ-10 міфів ru.пропаганди». Під такою назвою в музеї історії Полтавської битви відбулася презентація виставкового проєкту, мета якого – розвінчання імперських і радянських міфів про Мазепу-зрадника, його наміри віддати Україну на поталу Речі Посполитої і про те, що гетьмана у його виборі не підтримало українське козацтво, про героїчну оборону Полтави навесні-влітку 1709 року і Полтавську битву як велику перемогу Петра першого.

Власне виставка і тематичний відеоролик – це спільний проєкт Українського інституту національної пам’яті та Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви» до 382-х роковин від Дня народження гетьмана України Івана Мазепи. Як розповіла директор заповідника Наталія Білан, ідея проєкту народилася у полтавських науковців восени 2019 року. Потім був час для роздумів, наукового опрацювання багатогранного джерельного матеріалу. І ось – результат: інформаційні стенди, де розвінчуються 10 головних міфів російської пропаганди про гетьмана Івана Мазепу, козаків, анафему, настрої українців, перебіг Північної війни.

Наталія Білан, директор ДІКЗ «Поле Полтавської битви»

- 300 років тому все відбувалося, але взяти і подивитися на всі ці події не заангажовано, а взявши за основу тільки історичні документи, історичні джерела, музейні експонати, які в нас є. І от навіть в тих же російських джерелах ми читаємо дуже багато того, що спростовує загальновідомі міфи про Полтавську битву, про Гетьмана Івана Мазепу, взагалі про перебіг Північної війни в Україні і на Полтавщині.

Антон Дробович, голова Українського інституту національної пам’яті 

- Вона розповідає про сучасні, нові найсвіжіші розвідки, які розказують правду про ті події. І це дуже важливо, що в цьому антуражі, в цьому музеї, з цими оригінальними артефактами є такі свіжі наукові розвідки, які, я підкреслюю, не маніпулюють історією, не намагаються когось в чомусь звинуватити, а показують, як воно було насправді. І ми дуже вдячні колективу музею, науковцям, які працювали. Ми з свого боку тільки підтримували організаційно і фінансово цю виставку.

Розвінчувати імперські міфи українські історики почали ще в XIX столітті. За роки панування комуністичної влади дослідники про Мазепу не писали нічого, або писали у руслі радянської пропаганди, і лише із здобуттям незалежності в Україні почався процес переосмислення доби Івана Мазепи, перебігу Полтавської битви, підкреслює науковий консультант проєкту, доктор історичних наук, професор Віктор Брехуненко.

Віктор Брехуненко, науковий консультант проєкту, доктор історичних наук, професор 

- Полтавська битва і міфологізація російською історичною наукою, політологією, пропагандою постаті Мазепи належать до одних з основоположних російських постулатів в інформаційній війні, яку російська імперія проти українського світу вела, починаючи фактично з початку XV століття, і нині ми переживаємо чергову фазу, яка перегукується з гарячою російсько-українською війною.

На актуальності виставки наголошував і Архієпископ Полтавський і Кременчуцький Православної церкви України Федір.

Федір, Архієпископ Полтавський і Кременчуцький ПЦУ

- Незважаючи на століття, але війна, Полтавська битва продовжується, можна так інтерпретувати. І частиною цієї битви, цієї війни безперечно є сьогодні пропаганда як елемент гібридної війни. Тому що від того, що в головах у людей, від їхнього світогляду і залежать здобутки чи поразки в тій війні.

Для запрошених представників обох партнерських сторін, журналістів, громадськості, науковців-істориків співробітники музею історії Полтавської битви презентували цікаву нову тематичну екскурсію, присвячену гетьману Івану Мазепі під назвою «Володар». Сама ж виставка експонуватиметься в музеї протягом поточного року. З нею та відеоматеріалами можуть ознайомитися всі бажаючі.

Стрічка новин