В Україні планують дозволити подвійне громадянство

Але не з Росією. У Міністерстві закордонних справ України заявили, що працюють із народними депутатами над тим, щоб дозволити подвійне громадянство. Про це повідомив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба на брифінгу. Відповідний законопроєкт №4640 вже зареєстрований у Верховній Раді України. Які плюси та мінуси у набутті громадянином України додатково громадянства іншої країни? І кому з громадян України все ж таки не можна дозволяти мати подвійне громадянство. Про це детальніше знає Анна Ружін.

За словами міністра закордонних спправ, у планах – дозволити подвійне громадянство з країнами ЄС, які є дружніми до України.  

Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ 

- Таким чином ми зможемо утримувати ореол українства тримати в усьому світі. І громадянин України, який виїхав на постійне місце проживання в країну Європейського Союзу, він в перспективі може стати і громадянином цієї країни, і залишитися частиною українського простору, і зберегти український паспорт.

Водночас у законодавстві хочуть встановити обмеження на подвійне громадянство для депутатів та міністрів. Також планується заборонити подвійне громадянство з Росією.

Але можливість мати подвійне громадянство має як позитивні, так і негативні аспекти. Наразі над цим питанням активно працюють робочі групи. 

Наталія Аляб'єва, імміграційна адвокатка, кандидатка юр.наук з міжнародного приватного права, консультантка Гельсінського фонду з прав людини м.Варшава, Польща

- Ризики в цьому можуть бути пов'язані з дипломатичним захистом, військовою або державною службою, також з питаннями оподаткуванням. Можемо говорити, якщо візьмемо військовий обов'язок, то кожна держава покладає на громадян військовий обов'язок, і якщо особа виконала свій військовий обов'язок на території однієї з країн свого громадянства, наприклад, України, то в іншій країні може виникнути претензія до цього громадянина.

Якщо говорити про питання державної служби, то державна служба зазвичай виключає можливість подвійного громадянства. Тож якщо людина є міністром в Україні або має доступ до державної таємниці, краще, коли це буде громадяние лише України, додає пані Наталія. 

Позицію з можливого введення подвійного громадянства не підтримує голова Верховної ради Дмитро Разумков. Громадянство в Україні повинне бути одне, інакше можливі негативні наслідки, зазначає він. 

Якщо ми змінюємо головний закон України, це одна історія. Якщо ми починаємо змінювати закони, які знаходяться нижче Конституції, це інша історія. Моя особиста думка - громадянство має бути одне.

Наразі українське законодавство декларує єдине громадянство, щоб перейти на подвійне громадянство, варто внести зміни в Конституцію та в закони України. 

Олександр Курінський, адвокат 

- Якщо у людини є декілька громадянств, то для України ця людина розглядається тільки як громадянин України. Інші громадянства до уваги не приймаються. Якщо буде визнано подвійне громадянство в Україні офіційно, тоді Україна буде все одно вважати цю людину у своїх відносинах як громадянина України і надавати цій людині весь обсяг прав громадянина України.

Голова Комітету з міграційного права Асоціації правників України Сергій Ніжинський вказує на такі моменти:

Перш за все, бентежить той факт, що саме зараз відбувається активізація цього питання ВРУ. Водночас із ухваленням законопроєкту №3612 «Про народовладдя через всеукраїнський референдум».

Але чому питання канабісу ми виносимо на референдум, а питання українського громадянства протягуємо через законопроєкт, який потребує доопрацювання та громадського обговорення?

Сергій Ніжинський, голова Комітету з міграційного права Асоціації правників України 

- У нас військовий стан на деякій частині території офіційно, більше того, виникає, перш за все, питання застереження, оскільки, якщо про регіони Закарпаття, де мають подвійне громадянство деякі представники діаспори, так само в Закарпатті виявлено за неофіційними джерелами більше 50 тисяч з подвійним та потрійним громадянством, Словаччина у тому числі.

Тож виникає питання у доцільності саме зараз активності в цьому напрямку, додає Сергій Ніжинський. Тож, на його думку, питання подвійного громадянства — це питання національної безпеки під час військової агресії та стратегічний, кардинально інший курс нашої держави.

Стрічка новин