В Опішні з'явилися шахи з глини

Кожну фігуру вагою до 7 кілограмів виготовляли, розписували в національному стилі, ще й обпікали в печі вручну. Такі фігури вже назвали унікальними та єдиними у світі. Вони ввійдуть до арт-простору Національного музею-заповідника українського гончарства. Анна Ружін - далі.

- Це буде пішка, такий маленький солдатик шахматний. І це далі буде продовжуватися, і зверху ось така буде сфера.

Так і народжуються шахові фігури з глини. Після того, як майстриня шахову фігуру виліпить, вона її розфарбовує. Для цього використовує національний орнамент, який застосовували ще понад сотню років тому опішнянські гончарі. Кожна така фігура зроблена вручну і є неповторною. Навіть, здавалося б, схожі між собою пішаки різняться. 

Зінаїда Близнюк, художник-кераміст

- Машина може штампувати однакове. А це здається однакове, але воно не однакове. Кожна свій особистий такий дух, особисту енергетику.

Висушені і розмальовані шахи Зінаїда Близнюк відправляє до електропечі. Ретельно дотримується технології випікання. Щоб виготовити комплект шахів, майстрині довелося багато попрацювати. Каже: найважче було ліпити шахового коня.

Шахівницю облаштують у дворі музею, коли стане по погоді. Тоді й організують перший шаховий турнір серед відвідувачів. Вважають, бажаючих вистачатиме. 

Антон Плохой, завідувач Національного музею родини Кричевських

- Одночасно цікаво і відчувається їхня велика цінність. Тобто, це не те, що стоять якісь пластмасові шахи. Впали і нічого. Тут ніби святиню якусь в руках тримаєш. Зовсім інше відчуття.

В Національному музеї-заповіднику українського гончарства переконані, що такий цікавий арт-об’єкт привабить відвідувачів та поверне цікавість до цієї гри. Науковці вже назвали опішнянські шахи унікальними.

Олесь Пошивайло, генеральний директор Національного музею-заповідника українського гончарства

- Вони унікальні тим, що неповторні. Вони такого розміру тільки у нас, з такими орнаментами тільки у нас. І це наша інтерпретація шахових фігур. Абсолютно унікальна і неповторна.

Протягом 9 місяців виготовили вже весь комплект шахів. Вони мають не лише незвичну форму, а й кольори: теплі червоні проти холодних синіх. Попри унікальність опішнянських шахів, бажаючі в майбутньому зможуть ними і зіграти.

Стрічка новин