Шевченко – рекордсмен за кількістю пам'ятників у світі

«Не забудьте пом’янути незлим, тихим словом. Цікаві факти про пам’ятник Тарасові Шевченку у Полтаві». Захід під такою назвою присвятили 95-річчю з часу встановлення у Полтаві пам’ятника Шевченку скульптора Івана Кавалерідзе. За інформацією «Книги рекордів України», у світі встановлено 1167 пам’ятників Тарасу Шевченку. З них 99 – у 44 іноземних країнах і 1068 – в Україні. Анна Ружін – далі.

9 березня цього року, у День народження великого Кобзаря, офіційно зареєстрували світовий рекорд за кількістю встановлених пам’ятників Тарасу Шевченку в Україні та за кордоном.

Один із цих пам'ятників стоїть у Полтаві, він і був в центрі обговорення історико-просвітницького вечора «Не забудьте пом’янути незлим, тихим словом». 

Олександр Лук'яненко, доктор історичних наук, зав. кафедри культурології ПНПУ ім. В.Г.Короленка

- Подвійні стандарти, до яких ставилася радянська влада до Кобзаря, різнотлумачення у датах встановлення пам'ятника, опис самої процедури відкриття. З яким величним посилом зверталися до мас будівничі, ідеологи, також сам архітектор. Також будуть розглянуті питання збереження пам'ятника, його історичного життя упродовж XX століття.

Регіональний представник УІНП Олег Пустовгар наголосив на вагомості встановлення у Полтаві пам’ятника Тарасові Шевченку не лише в контексті культурного життя Полтави, а й усієї України. 

Олег Пустовгар, регіональний представник УІНП у Полтавській області

- Перші пам'ятники у період української революції, пам'ятники Тарасу Шевченку з'явилися саме у цей час, зокрема, у період Павла Скоропадського. Скажімно, навесні 1918 року у селі Діброва було споруджено зусиллями «Просвіти» й громадських активістів й кооператорів пам'ятник Т.Шевченку – це Полтавщина.

У повоєнний час пам'ятник постраждав: був відбитий ніс, а замість руки стирчала арматура. 

Олександр Лук'яненко, доктор історичних наук, зав. кафедри культурології ПНПУ ім. В.Г.Короленка

- Й це така вже міська легенда, що начеб-то під час німецької окупації німці переплутали його з пам'ятником Леніна. І лише дивом він був врятований. У такому стані він стояв до середини 60 років. За іншими народними переказами, що стали частиною спогадів нашого земляка Лева Вайнгорта – під час відвідин Полтави генсеком Микитою Хрущовим він негативно відізвався з приводу самого пам'ятника і мав двояке ставлення до нього.

З одного боку планував залишити як свідчення німецької жандармерії того, що німці скоїли з Полтавою. З іншого – йому був притаманний бійцівський дух з приводу всього, що не було реалістичним і не знаходилося в канонах соцреалізму. І на місці пам'ятника Шевченка мав постати новий бронзовий монумент, схожий за канонами на той, що стоїть у Каневі та Києві.

Стрічка новин