Цього тижня в Україні відзначають Масницю

Це останній тиждень перед Великоднім постом, який традиційно супроводжується млинцями та забавами. Які традиції цього свята прижилися на Полтавщині, дивіться у наступному сюжеті.

Масниця, Масляниця, Пущення, Сиропуст, Масляна, Колодій, Сирна неділя або Бабське свято – саме так називають одне з найстаріших східнослов’янських свят, яке відзначають цілий тиждень перед Великим постом. У цей період вже не можна було вживати м'ясні продукти. А ось молочні ще дозволялося їсти, як і традиційні складові для приготування млинців: яйця, молоко, сметана та масло. Саме млинці своєю круглою формою за часів язичництва асоціювалися у людей з сонцем.

Традиційно на Масницю влаштовували гучні гуляння, цим самим наче виганяли зиму і закликали весну. Також це був останній тиждень, коли можна було справляти весілля. Хто ж до цього часу залишався неодруженим, того своєрідно карали.

Катерина Штепа, науковий співробітник науково-дослідного експозиційного відділу етнографії

- Неодруженим юнакам в суботу, як правило, підв’язували таку колодку до руки. Вони могли бути різних розмірів. І потім, аби цю колодку зняли, потрібно було відкупитися. Відкупалися по-різному: це могли бути різноманітні солодощі, стрічки або намисто, щось таке приємне для дівчат.

Святкування Масниці було дуже жартівливим і веселим. Існує навіть повір’я, якщо відсвяткувати її невесело, то на весь наступний тиждень нападе нудьга.

Катерина Штепа, науковий співробітник науково-дослідного експозиційного відділу етнографії

- В 60-ті-70-ті роки в деяких мікрорегіонах Полтавщини Масницю відзначали дуже весело. Ходили по гостях, звичайно, їли вареники з сиром. І був такий жартівливий звичай, який не тільки для Полтавщини характерний, коли робили серед вареників із сиром такого, який начиняли або сіллю, або борошном. Так звані перхуни. Це досить розповсюджена забава. Сама господиня, як правило, помічала цей вареник, і його ніколи не брала. Його брав хтось із гостей, найчастіше чоловіки.

То ж чим гучніше і веселіше українці зустрінуть весну, тим врожайнішим буде рік, і їх оминуть усякі хвороби.

Стрічка новин