Замісна терапія допомагає контролювати наркозалежність

Наркоманія – хвороба, а не шкідлива звичка. Замісна терапія допомагає контролювати її. Але повністю проблему не вирішує. Хоча цей метод визнано у світі доволі ефективним. Багато наркозалежних завдяки замісній терапії ресоціалізуються, тобто, повертаються до нормального життя. Дехто ж згодом обирає шлях повної тверезості. Про це – у наступному сюжеті.

Кіра, наркозалежна, користується замісною терапією

- Замісна терапія, можна сказати, з кожним місяцем давала мені все більше і більше. Розвернуло мене на 180 градусів у кращу сторону. Це – правда, це – точно, вона дає людям великий шанс, якщо вони хочуть. Я зробила цей крок. І буду ще робити кроки до тверезого життя.

Кірі – 42 роки, вона наркозалежна із 20-річним стажем. Останні два роки – на замісній терапії. На Полтавщині так лікують 865 залежних. Даним методом в Україні користуються із 2006 року.

Стела Галіновська, заступник головного лікаря з медичної частини Полтавського наркодиспансера

- Полтавська область і саме Полтава були одними із перших, які прийняли це і розпочали цей вид лікування. Тобто, у нас уже досвід великий. Із кожним роком цей вид лікування розширюється. Замісна терапія також внесена до пакету медичних гарантій, які надаються безкоштовно за рахунок бюджету. І сплачуються державою, як вид лікування.

Багато людей ще до цього часу вважають наркоманію шкідливою звичкою, розбещеністю. Втім, медики однозначно стверджують – це захворювання. 

Стела Галіновська, заступник головного лікаря з медичної частини Полтавського наркодиспансера

- Доказово, що це є захворювання. У нього свої клінічні ознаки. І є доказові методи лікування. Тобто, це не викликає ніякого сумніву, це – захворювання, яке потребує лікування. І лікування не одночасного, а довготривалого, як і будь-якого тяжкого хронічного захворювання.

Стела Галіновська каже: головна мета замісної терапії – зменшити шкоду для здоров'я самого хворого та людей, із якими він спілкується у повсякденні. Чільну увагу медики звертають і на інші захворювання, які наркозалежний нерідко ігнорує.

Стела Галіновська, заступник головного лікаря з медичної частини Полтавського наркодиспансера

- У нас інтегрований підхід. Можна відразу отримувати й ІРТ-терапію, тобто ВІЛ, туберкульозу і гепатитів.

Окрім лікарів, у цьому довготривалому лікувальному процесі задіяні й психологи та соціальні працівники.

Марія Бондаренко, керівник проєктів і програм БО «Світло Надії»

- Ми забезпечуємо вирішення соціальних і психологічних проблем пацієнтів, які пов’язані із вживанням вуличних наркотиків і з формуванням прихильності до замісної підтримуючої терапії, а також із іншими проблемами, які викликали у людей вживання наркотиків вуличних.

Марія Бондаренко переконує: її організація робить усе для того, аби наркозалежні знову стали повноцінними членами суспільства.

Марія Бондаренко, керівник проєктів і програм БО «Світло Надії»

- Це і відновлення документів, відновлення паспортів, оформлення груп інвалідності, сприяння, допомога пацієнтам. Це і допомога у налагодженні сімейних стосунків, повернення таких людей у соціум.

Програма замісної терапії не має якихось обмежень – вона може тривати хоч і до самої смерті пацієнта. Втім, дехто все ж наважується обрати повну тверезість.

Сергій, наркозалежний, який обрав тверезе життя

- Приблизно років 16 вживав тяжкі наркотики – опіум, героїн, кристалічний метадон. І коли з’явилася захисна терапія – я зрадів. Але одного разу я зрозумів: це не вирішує мого особистого питання, я залишаюся залежним.

Після 10 місяців замісної терапії Сергій вирішив полишити наркотики зовсім. І не вживає їх уже із 2010 року. Каже: подолати залежність допомогла Програма Анонімних Алкоголіків «12 кроків».

Сергій, наркозалежний, який обрав тверезе життя

- На сьогодні програма «12 кроків» Анонімних Алкоголіків мені дає надію на життя. І я пройшов цю програму. І на сьогодні я живу повноцінним життям. І взагалі не думаю ні про наркотики, ні про алкоголь. Повноцінно живу, працюю, плачу податки.

Стрічка новин