Верховна Рада зробила крок до перезапуску судової системи

«За» проголосували 227 народних депутатів. Вони підтримали за основу у повторному першому читанні відповідний законопроєкт №3711-д. З деталями цього законопроєкту вже знайома Анна Ружін.

Ще у жовтні 2019 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт про перезапуск судової системи, яким серед іншого було запроваджено новий порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів, за яким призначення на посади дванадцяти членів ВККС здійснюватиметься Вищою радою правосуддя за результатами конкурсу.

Однак Конституційний суд визнав окремі положення ухваленого закону неконституційними. Тож на виконання цього рішення було напрацьовано президентський законопроєкт №3711 «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності Верховного Суду та органів суддівського врядування». Однак ініціативу було відправлено на доопрацювання.

Тепер же у першому читанні у Верховній Раді підтримали законопроєкт. 

Законопроєктом пропонується встановити, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України складається з шістнадцяти членів, вісім з яких призначаються з числа суддів або суддів у відставці.

Добір членів ВККС здійснюється Вищою радою правосуддя терміном на чотири року за результатами конкурсу. Конкурс проводиться комісією з питань доброчесності.

Перший склад конкурсної комісії з питань доброчесності формується з трьох осіб з числа суддів або суддів у відставці, запропонованих Радою суддів України, та трьох осіб з числа міжнародних експертів, запропонованих міжнародними та іноземними організаціями, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції відповідно до міжнародних договорів України.

Членами ВККС не можуть бути особи, які були членами Вищої кваліфікаційної комісії суддів України або Вищої ради юстиції до набрання чинності Законом України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні».

У разі закінчення строку повноважень члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Вища кваліфікаційна комісія суддів України вважатиметься неповноважною, тож такий член ВККС продовжує виконувати свої повноваження до дня призначення на його посаду іншої особи, але не більше шести місяців.

Реформа КСУ – це побудова довіри з нуля. На думку президента, повернути довіру можливо, передусім, через прозорий відбір суддів.

Тарас Захаров, адвокат 

- І однією з гарантій того, що він буде незалежним від будь-якої влади,  є те, що судді обираються різними представниками, тобто, від президента і Верховної Ради, вони обираються на 9 років. Тобто, це є одним із елементів їх незалежності. Тому, якщо ідея законопроєкту полягає в тому, щоб перезапустити цей суд і просто набрати нових суддів, то я відношусь до цього негативно.

Але якщо ці правила будуть сформовані на майбутнє, то такий законопроєкт буде коректнішим, зазначає Тарас Захаров. 

Наразі до проблем відносять і недостачу сУддів, і як наслідок – надмірне навантаження на судОву систему і доступу до правосуддя.  

Володимир Зеленський, президент України 

- Через відсутність майже третини судів громадяни змушені місяцями, а іноді й роками очікувати на розгляд своєї справи. В цьому контексті важливо відновити роботу кваліфікаційної комісії судів, а також уточнити процедуру добору до ВРП, Вищої Ради Правосуддя.

Крім цього, уточнюються повноваження Вищої ради правосуддя. Встановлюється, що ВРП «визначає кількість суддів у суді в порядку, визначеному законом України «Про судоустрій і статус суддів».

Законопроєктом також пропонується встановити, що максимальна кількість суддів Верховного суду не може перевищувати 200. Кількість суддів в апеляційній палаті вищого спеціалізованого суду визначає у межах загальної кількості суддів вищого спеціалізованого суду Вища рада правосуддя з урахуванням консультативного висновку Державної судової адміністрації України.

Анонсують і запровадження суду присяжних. Наразі готові вже два законопроєкти, що дадуть старт його роботі. 

Тарас Захаров, адвокат 

- Суд присяжних - це спроба влади нівелювати те, що вони не можуть провести судову реформу й провести зміни, які вони хочуть. Тобто, перекласти відповідальність з професійних суддів, осіб, які будуть обрані, та на звичайних громадян у прийнятті рішення. Тому, на мою думку, законопроєкт є передчасним і не зрозуміло, які будуть повноваження і які справи вони будуть розглядати.

Президент анонсував ще створення програми «Cуд у смартфоні» та переведення в онлайн-режим більшості бюрократичних процедур у судовому процесі. За його словами, один із викликів для судової системи – усунення зловживань та забезпечення прозорості суду.

Стрічка новин