У Полтаві не збирають медичні відходи

Згідно з прийнятою минулого року програмою «Поводження з твердими побутовими відходами на 2021-2025 роки», екобус, куди полтавці здають небезпечні відходи, мав почати приймати від жителів міста й медичні відходи, проте, цього не сталося. Чому, з'ясовувала Анна Ружін.

Ще рік тому екоактивіст Сергій Антоненко подавав петицію до міськради.

Кожен мешканець міста Полтава користується медпрепаратами, шприцами, крапельницями, рукавичками, масками та іншими медичними інструментами в домашніх умовах. Наразі ці предмети потрапляють в тверді побутові відходи, що є небезпечним, оскільки ці предмети містять на собі залишки органіки або самих препаратів. Даний вид відходів потребує спеціальної утилізації.

Але результатів немає і досі. З Сергієм спілкувалися наприкінці зими, тоді він розповів деталі: на якому наразі етапі збір медичних відходів від населення.

За його словами, у місті має бути два збори медичних відходів: від лікувальних закладів і від населення. 

Сергій Антоненко, громадський екоактивіст 

- Щодо населення, з 1 січня згідно з міської програми «Поводженння з відходами», яка була прийнята в минулому році, їх має приймати «Екобус», який наразі примає батарейки, ртутні лапми, і він додатково зобов'язаний приймати такі відходи, як шприци використані, протерміновані ліки або невикористані медкаменти.

Але станом на сьогодні збір медичних відходів відсутній. Тож все потрапляє на смітник. Як зазначає Антоненко, збір відсутній через відсутність фінансування. 

Сергій Антоненко, громадський екоактивіст 

- Ось, наприклад, у лютому була друга партія вивезення батарейок на Київ на утилізацію. Було вивезено 3 тонни батарейок. І за 500 кілограм КАТП не розрахувалося. Тож є вже заборгованість. Фінансування як такого немає. В проєкті бюджеті і навіть у прийнятому бюджеті щодо фінансування утилізації відходів у тому числі і небезпечних до Екобуса витрати відсутні. Тож все лягає на плечі комунального підприємства КАТП.

Комунальне підпримство КАТП-1628 повідомило:

у зв'язку з коронавірусною хворобою COVID-19 підприємство тимчасово не здійснює приймання медичних відходів від населення, оскільки не має можливості створення безпечних умов праці для своїх працівників згідно діючого законодавства. Після завершення карантинних обмежень ця робота буде проведена. 

Щодо фінансування, то із запланованих по програмі 620 тисяч гривень 20251 рік було виділено лише 343,3 тисяч гривень з екологічного фонду. 

Самі ж полтавці користуються Екобусом, а ініціативу зі збору медичних відходів підтримують.

- Екобусом користуюся, батарейки здаю туди. Регулярно на сайті дивлюся графік, таблетки відходи викидаю в смітник. 

- Ліки, на жаль, поки що ідуть у смітник.

Президент Всеукраїнської Ради Захисту прав та безпеки пацієнтів зауважує: не менш важливим є збір медичних відходів у містах їх накопичення. Адже, щоб вести цей збір, має бути спеціальна ліцензія. 

Віктор Сердюк, президент Всеукраїнської Ради Захисту прав та безпеки пацієнтів 

- Як мінімум, той, хто збирає, має мати спеціальну угоду з ліцензованими підприємствами, які знищують ці відходи. Це мають бути спеціальні високотемпературні печі, інакше, наскільки мені відомо, в Україні декілька років тому завершили дію всі ліцензії за знищення медичних відходів.

Тож важливо, щоб відходи від лікарень потрапляли за призначенням. Голова Асоціації підприємств в сфері переробки небезпечних відходів зазначає: одного Екобусу замало для великого міста. Але те, що він є, це уже добре. 

Кирило Косоуров, голова Асоціації підприємств в сфері поводження з небезпечними відходами

- Кількість відходів збільшується, але не всі потрапляють на цей екобус. Він взагалі в Європі використовуєься для місць, там, де невелика концентрація людей і де немає резону розвивати станціонарну базу. Але проблематика достатньо велика. Зараз вважається, що в твердих побутових відходах 1% належить до небезпечних. Але чого він вартий: це і ліки, і хіміками, фарби, лаки, легкозаймисті речі.

Але коли у Полтаві почнуть збирати медичні відходи, поки що невідомо.

Стрічка новин