100-річчя від Дня народження дослідника Більського городища

У Полтавському Краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського науковці відзначили 100-річчя від Дня народження видатного археолога, професора, доктора історичних наук, дослідника Більського городища Бориса Андрійовича Шрамка. В його рамках відбулася презентація іменного біографічного календаря з історичними світлинами та описом найвагоміших досягнень археолога і збірника наукових праць «Археологічні дослідження Більського городища – 2019».

Борис Шрамко досліджував Більське городище, що на Полтавщині, з 1965 по 1995 рік. Його експедицією розкрито близько 50 тисяч квадратних метрів культурних нашарувань на території Східного та Західного укріплень, досліджено чимало курганів і некрополів, проведено масштабні розвідки в окрузі. Уперше на городищі були відкриті залишки дерев’яного храму з колонами. Спираючись на отримані під час багаторічних розкопок матеріали, вчений довів, що Більське городище можна ототожнювати із геродотовським містом Гелон. Борис Андрійович координував програму досліджень Більського городища за участі археологів Харкова, Полтави, Києва та Гамбурга, і мріяв про створення історико-культурного археологічного заповідника на території городища. Останній було створено у 2005 році.

Ігор Корост, директор КУ «Історико-культурний заповідник «Більськ» Полтавської облради

- Борис Андрійович на основі системних багаторічних масштабних досліджень довів, що ми маємо справу з унікальною пам’яткою для теренів Європи і всього світу. І власне він її досліджував 37 років, дослідив житлові об’єкти, ремісничі будівлі і явив світу унікальність цієї пам’ятки.

Олександр Супруненко, учень Бориса Шрамка, кандидат історичних наук, директор Полтавського краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Борис Андрійович – людина, яка не лише видатна, унікальна для нашого краю, це та людина, яка дозволила вважати Більське городище саме тим Гелоном, про який згадував батько історії Геродот, і, звісно, не пам’ятати Бориса Андрійовича ми не можемо.

Спогадами про спільну роботу в археологічних експедиціях, очолюваних Шрамком, поділився кандидат історичних наук, відомий археолог Владислав Андрієнко. Також присутнім презентували ілюстрований календар, підготовленИЙ до 100-річчя вченого, та збірки наукових робіт «Археологічні дослідження Більського городища 2019». 

Олександр Супруненко, учень Бориса Шрамка, кандидат історичних наук, директор Полтавського краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Там є згадки і про співробітників музею, про їх наукові роботи, але в основному зібрані роботи дослідників Більського городища, саме тих археологів, які працювали на теренах Великого Більського укріплення в 2019 році і, звісно, внесли внесок у розвиток заповідника, формування його колекції і таке інше.

А зараз науковці «Історико-культурного заповідника «Більськ» працюють над створенням музею Більського городища та готуються до нового археологічного сезону.

Ігор Корост, директор КУ «Історико-культурний заповідник «Більськ» Полтавської облради

- Планується 4-5 експедицій цього року працюватиме на Більському городищі, діятиме літня польова археологічна школа, зараз активно працюємо над написанням грантів, і такий важливий шмат роботи – підготовка до обласного фестивалю «Гелонфест», який вже став популярним як в межах регіону, так і за його межами.

Стрічка новин