Вже незабаром українці будуть святкувати Міжнародний жіночий день

Місто сьогодні потопало у квітах. І, незважаючи на погоду, у полтавців вже починає з’являтися святковий настрій. Як же виникло це свято та чому саме 8 березня жінки нагадують про свої права – дивіться у сюжеті Іванни Бурлаки.

Жіноче свято в історію закарбували в середині 19 століття у Нью-Йорку. Жінки-ткачі вирішили боротися за свої виборчі та соціальні права. Тобто, рівна заробітна плата з чоловіками та 10 годинний робочий день.

Едуард Фісун, вчитель історії Полтавського міського ліцею №1 ім. Котляревського

- А потім в Європі, в 1910 році Клара Цеткін, відома діячка соціал-демократичної групи, привела близько 100 жінок в Копенгаген на з’їзд, і там прийняли рішення, що треба 8 березня святкувати такий день. День захисту прав жінок, соціальних, політичних прав і т.д.

Відтоді 8 березня затвердили датою, коли жінки можуть заявляти про свої права.

Едуард Фісун, вчитель історії Полтавського міського ліцею №1 ім. Котляревського

- Якщо ми говоримо про нашу державу, то у нас з 1920 року почали святкувати. До речі, 8 березня не був вихідним днем до 1966 року. Це був робочий день. Ну а зараз Генеральна асамблея ООН прийняла рішення у 1977 році про те, що буде такий день: «Міжнародний день захисту прав жінок і миру». Так він називається офіційно.

Наприкінці 60-х 8 березня стало святом весни та жіночності і поступово втратило свої початкові історичні мотиви. Гендерна експертка говорить, що це свідома і послідовна політика радянського керівництва.

Іванна Бурлака, кореспондентка

- Вже цього понеділка українці будуть святкувати міжнародний жіночий день. І, як виявилося, це свято - не про квіти. Оскільки з кожним роком все більше жінок 8 березня нагадують про свої рівні права та можливості.

Для феменісток це свято не в тому розумінні, що жінкам потрібно дарувати квіти. І що чоловіки один раз на рік повинні згадувати про них. Восьмого березня вони нагадують усім про гендерну рівність. Менше квітів - більше прав. 

Олена Стрельник, гендерна експертка, радниця голови Полтавської ОДА з гендерних питань

- Для мене, жінки, яка фахово, і, як активістка, займається темою прав жінок, цей день - це передусім нагода поговорити про проблеми жінок в Україні. Саме в цьому році, на тлі пандемії, карантинних обмежень, значно зросла кількість домашнього насильства відносно жінок. Ще одна велика проблема, це становище жінок окремих професійних груп. Наприклад, в сфері охорони здоров’я жінок працює 82%. Часто вони працюють за мінімальну зарплату, і жінки, які зараз знаходяться на передовій боротьби з ковідом, вже зараз мають цілком реальні загрози для їх здоров’я, для їх життя.

Сьогодні ми повертаємося на 100 років назад, тільки у більш цивілізованій формі. Тому активістики Полтави 8 березня проведуть марш жінок «У пандемії жіноче обличчя». 

Олена Стрельник, гендерна експертка, радниця голови Полтавської ОДА з гендерних питань

- На марші жінок в місті Полтава, який відбудеться 8 березня об 11 годині ми хочемо привернути увагу до такої проблеми, що до початку ковіду, карантину, ми мали гострі проблеми з гендерною нерівністю в Україні, але пандемія загострила ці проблеми.

Марш пройде не тільки в Полтаві, а й у великих містах України.

Стрічка новин