Колекція ексклюзивних валіз поповнила музейну експозицію

Речі з минулого зберігають історію для нащадків. Співробітники краєзнавчого музею Горішніх Плавнів стараються систематично поповнювати експозицію свого закладу. І нещодавно у музеї з’явилася нова колекція валіз. Одна з них одразу стала цінним експонатом. У чому її особливість - дізнавались наші журналісти.

Ось ці п'ять валіз - неоціненний скарб, який ще потребує вивчення і реставрації. На сьогодні відомо, що нові експонати є цікавою знахідкою для Краєзнавчого музею. Хоча ще зовсім недавно вони, як непотріб, могли опинитися на смітнику. Їхній колишній власник вирішив позбутися старезних валіз. І у день, коли задумане мав втілити у життя, випадково зустрівся із працівницею музею, яку зацікавили старовинні речі. Містянин Валерій відгукнувся на її прохання і згодом приніс валізи до музею. Як з’ясувалося, недарма.

Катерина Ткаченко, заступник директора з наукової роботи краєзнавчого музею м. Горішні Плавні

- Чотири валізи датуються приблизно 60-70 роками XX століття. Були виготовлені у радянській Україні із шкіри або ледерину. То одна валіза цікава. І такої дійсно у наших фондах ще немає.

Поверхневий аналіз особливої знахідки зацікавив Катерину Ткаченко.

Катерина Ткаченко, заступник директора з наукової роботи краєзнавчого музею м. Горішні Плавні

- На цій дерев’яній валізі, яка довжиною близько метра, було збережено невеличке клеймо, де частково збережено напис фірми, яка його виготовляла. Це дуже цікаво, тому що фірма німецька. І ми ймовірно припустили, що за валіза і чому вона у нас.

Припущень було багато. Довелося погортати чимало сторінок історії, аби відкрити завісу таємничого експонату.

Катерина Ткаченко, заступник директора з наукової роботи краєзнавчого музею м. Горішні Плавні

- Спочатку ми взагалі думали, що це каретна валіза, яка ставиться позаду карети. Тому що вона дерев’яна, масивна. І такі були перші асоціації, коли ми її побачили. Але потім, дивлячись на це клеймо, ми зрозуміли, що це просто валіза для одягу. Вона була виготовлена однією із німецьких фірм у 40-х роках XX століття.

Те, що вдалося з'ясувати, стало справжнім відкриттям. Виявляється, зазначена на клеймі валізи німецька фірма на початку XX сторіччя спеціалізувалася на виготовленні дерев'яних іграшок, зокрема, потягів. Із початком війни потужності заводу почали використовувати для випуску речей повсякденного вжитку, а саме, дорожніх валіз.

Катерина Ткаченко, заступник директора з наукової роботи краєзнавчого музею м. Горішні Плавні

- Такі валізи були у використанні нацистських офіцерів, яких дуже багато було на території України під час її окупації. Вона залишилася тут, бо під час відступу нацистських військ і наступу радянських вона просто була залишена і збереглася у якомусь будинку до нашого часу.

Тож, знахідка цінна і ексклюзивна, кажуть музейники, хоча і потребує реставрації. Також вони радять не поспішати безжально позбавлятися непотребу. Можливо, серед нього трапляться цінні артефакти.

Стрічка новин