Експерти підрахували освітні втрати українських школярів через карантин

Експерти підрахували освітні втрати українських школярів через карантин

Через низьку якість освіти та пандемію коронавірусу учні можуть втратити понад три роки якісного навчання.

Карантинні обмеження, як реакція на епідемію коронавірусу, можуть суттєво вплинули на якість освітнього процесу в нашій країні та поглибили системні проблеми з доступом до освіти.

Історично в Україні 2,8 років навчання марнуються через низьку якість освіти. За даними Світового банку, залежно від сукупної тривалості карантину ці втрати можуть збільшитись на 0,3-0,9 років шкільного навчання, свідчать дані аналітичного огляду ГО "Ініціатива ХОЛОН", передає Дзеркало Тижня.

"Найбільше постраждали діти, які й до епідемії мали ускладнений доступ до якісної освіти: навчаються у сільських школах, не мають гаджетів та (або) доступу до інтернету", - наголошує співавторка огляду, експертка з питань освіти і колишня очільниця МОН Ганна Новосад.

Так, 35% учнів у гірських районах Івано-Франківської області не мали інтернету для дистанційного навчання. Проблеми з доступом до навчання також мали діти з особливими освітніми потребами, та ті, хто навчаються в спеціальних школах.

Під удар потрапили й учні початкових класів, які не могли відвідувати школи та не мали уроків у межах Всеукраїнської школи онлайн, котрі охоплювали лише авдиторію середньої і старшої школи.

"Фактично, освітою  дітей 1–4 класів займалися батьки", - наголошує Новосад.

Активісти ініціативи також підготували стратегію компенсації втрачених знань українських школярів. Що варто зробити:

  • Завчасно оприлюднити варіанти проведення ЗНО у 2021 році, зберігши передбачене законодавством право на справедливе та об'єктивне оцінювання;
  • Якнайшвидше затвердити рішенням уряду порядок використання коштів субвенції на заходи, спрямовані на боротьбу з COVID-19 та її наслідками.
  • Розширити Всеукраїнську школу онлайн на класи початкової школи, принаймні на 3 та 4 класи.
  • Надати школам більше фінансової автономії, щоб вони були мобільніші у своїх діях, зокрема під час закупівель потрібних їм засобів.
  • Забезпечити школи доступом до інтернету там, де його немає або швидкість є недостатньою.
  • Активно продовжувати втілення Нової української школи на рівні базової та старшої школи, зокрема з урахуванням нових навчальних технік, що були опановані під час змішаного навчання.

Стрічка новин